Robespierre gilotynuje kata po zgilotynowaniu wszystkich Francuzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robespierre gilotynuje kata po zgilotynowaniu wszystkich Francuzów

Robespierre gilotynuje kata po zgilotynowaniu wszystkich Francuzów (fr. Robespierre guillotinant le bourreau après avoir fait guillotiner tous les Français) – francuska rycina która pojawiła się w 1794 roku, po obaleniu dyktatury jakobinów i ich przywódcy Maximiliena de Robespierre’a w czasie rewolucji francuskiej (1789–1799).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Autorstwo ryciny przypisuje się karykaturzyście Hercy’emu, nie wiedząc tak naprawdę, kim on jest ani jakie inne prace mógł stworzyć. Niemniej jednak pozostaje jedną z najsłynniejszych ilustracji okresu termidoriańskiego, którą można znaleźć w wielu książkach traktujących o rewolucji i terrorze. Można przypuszczać, że została ona opublikowana w ówczesnych gazetach i wylepiona na murach Paryża[1].

Przed lasem osiemnastu gilotyn Robespierre, depcząc konstytucje z 1791 i 1793 roku (która zniosła karę śmierci, lecz nie weszła w życie), prawą dłonią trzyma linę, która ma spowodować upadek ostrza przecinającego kark skrępowanego skazańca, pod którym widoczny jest kosz wypełniony trupami. Opis wyjaśnia znaczenie liter nad każdą gilotyną: A – kat, B – Komitet Ocalenia Publicznego, C – Komitet Bezpieczeństwa Powszechnego, D – Trybunał Rewolucyjny, E – Jakobini, F – Kordelierzy, G – Brissotyści, H – Żyrondyści, I – Pliponiści, K – Chabotyni, L – Hebertyści, M – szlachta i kapłani, N – ludzie utalentowani, O – starcy, kobiety i dzieci, P – żołnierze i generałowie, Q – konstytucyjne władze, R – Konwent Narodowy, S – kluby polityczne. Na obelisku zwieńczonym odwróconą i postrzępioną czapką wolności, znajduje się epitafium o treści „Tu spoczywa cała Francja”[1].

Gilotyny mają przesadnie wydłużony kształt, a ich liczba i ustawienie w nieskończonej perspektywie nadają im quasi-industrialny rytm seryjnych egzekucji. Są potępione jako urządzenia grozy, ale to Robespierre na pierwszym planie uruchamia mechanizm. Autor ryciny potwierdza w ten sposób polityczną stawkę takiego urządzenia, prostego wykonawcy ludzkiej woli. Potępia szaleństwo człowieka i całego narodu, który w wymogu rewolucyjnej jedności dochodzi do absurdu. Dlatego potępia się nie tyle gilotynę, ile człowieka i władzę, która ją uruchamia. Mechaniczny porządek tych dekapitacji, potencjalnie zwielokrotniony w nieskończoność, świadczy o radykalizmie żądania jedności, który wykracza poza zdrowy rozsądek. Zgilotynowanie kata przez Robespierre’a po zgilotynowaniu wszystkich Francuzów wieńczy przedsięwzięcie definitywnym sukcesem, który przede wszystkim wyraża jego niezmierną absurdalność[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Michel Lette: 1794 ♦ la guillotine (estampe). La Lucarne. [dostęp 2023-02-20]. (fr.).