Słodkie kłamstewka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Słodkie kłamstewka
Pretty Little Liars
Słodkie kłamstewka
Gatunek serialu dramat obyczajowy, thriller
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy I. Marlene King
Główne role Lucy Hale
Ashley Benson
Shay Mitchel
Troian Bellisario
Sasha Pietrese
Ian Harding
Holly Marie Combs
Bianca Lawson
Laura Leighton
Chad Lowe
Liczba odcinków 64 (wyemitowane)
94 (całkowicie)
Liczba serii 5
Produkcja
Produkcja Bob Levy
Leslie Morgenstein
Marlene King
Czas trwania odcinka 43-45 min
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone ABC Family
Polska AXN
Lata emisji od 2010
Data premiery Ziemia 8 czerwca 2010
Polska 16 lipca 2011

Słodkie kłamstewka (ang. Pretty Little Liars) – amerykański serial dramatyczny na podstawie serii książek o tym samym tytule, opowiadający historię czterech dziewczyn – Spencer, Hanny, Arii oraz Emily – których przyjaźń skończyła się po zaginięciu "królowej" ich paczki – Alison. Rok później cała czwórka zaczyna dostawać wiadomości od kogoś, kto podpisuje się "A". Osoba ta grozi, że zdradzi wszystkie ich sekrety, a nawet te, o których wiedzieć mogła tylko Alison.

Serial zadebiutował 8 czerwca 2010 na kanale ABC Family. Początkowo powstało 10 odcinków, jednak po ogromnym sukcesie, stacja zamówiła dodatkowe 12 dla sezonu pierwszego; miały one premierę 3 stycznia 2011.

Drugi sezon produkcji rozpoczął się 14 czerwca 2011.

Trzeci sezon produkcji rozpoczął się 5 czerwca 2012.

Czwarty sezon produkcji rozpoczął się 11 czerwca 2013.

Serial został przedwcześnie przedłużony o piąty sezon 26 marca 2013[1]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rosewood to małe miasteczko – nikt nie podejrzewał, że kryje ono tak wiele tajemnic. Te najgorsze należą do najładniejsze dziewczyny w mieście – Aria, Spencer, Hanna, Emily oraz Alison. Alison, liderka grupy, zniknęła w tajemniczych okolicznościach, a reszta dziewcząt przysięgła, że nigdy nie wyjawią co tak naprawdę się wtedy stało. Sekret miał zacieśnić ich więzi, jednak staje się odwrotnie. Po roku, dziewczyny zaczynają dostawać wiadomości od "A" zawierające informacje, o których wiedziała tylko Alison. jest to tym bardziej przerażające, że pierwszą wiadomość sms otrzymały w dniu pogrzebu Alison. Ktokolwiek wysyła wiadomości, zdaje się znać wszystkie ich sekrety, prześladuje je i obserwuje każdy ich ruch. Dziewczyny ponownie się zaprzyjaźniają, jednak czy przyjaźń przetrwa pomimo,że ich mroczne sekrety, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne?

Obsada[edytuj | edytuj kod]

"Kłamczuchy"[edytuj | edytuj kod]

 • Sasha Pieterse jako Alison "Ali" DiLaurentis/Vivian Darkbloom – przywódczyni grupy, zaginęła 1 września 2009, rok przed rozpoczęciem serialu. Była najbardziej szanowaną i najpopularniejszą dziewczyną w szkole: wszystkie dziewczyny chciały nią być, a wszyscy chłopcy chcieli z nią spotykać. Oprócz tego prześladowała, jak uważała, "gorszych od siebie". Przez nauczycieli uznawana za wzorową uczennicę. Znała sekrety swoich przyjaciółek i często wykorzystywała je przeciwko nim dla własnych celów lub z nudów. Była bardzo czarująca i potrafiła dobrze manipulować ludźmi – wielu mieszkańców Rosewood nienawidziło jej, ponieważ często zdarzało jej się ich szantażować. Również była prześladowana przez "A". Stworzyła alter-ego aby dowiedzieć się kim dana osoba jest. Serial skupia się na tajemnicy jej domniemanego morderstwa. Często występuje w flashbackach lub halucynacjach dziewczyn. W 4 sezonie okazuje się, że Alison żyje, jednak ukrywa się przed A.
 • Lucy Hale jako Aria Montgomery – artystka, mieszkała w Rosewood w dzieciństwie, później mieszkała na Islandii, następnie wróciła spowrotem do Rosewood. Jej największym sekretem było, przyłapanie ojca zdradzającego jej matkę z uczennicą. Aria zdecydowała się to ukrywać dla dobra rodziny, nie chciała aby jej rodzina się rozpadła. Pierwszego dnia po powrocie z Islandii poznaje Ezrę Fitza – zakochuje się w nim, później dowiaduje się, że jest on nauczycielem, który ma ją uczyć w liceum. Ich związek staje się tajemnicą Arii, jak również częstym celem "A". Lecz mimo wielu prób rozpada się po tym jak Ezra dowiaduje się, że ma syna. W kolejnych odcinkach wracają do siebie, jednakże Aria postanawia nie mówić o tym swoim przyjaciółkom.
 • Troian Bellisario jako Spencer "Spence" Hastings – najmądrzejsza dziewczyna w grupie. Perfekcjonistka, która cały czas próbuje dorównać swojej "perfekcyjnej" starszej siostrze i zadowolić wymagających rodziców, którzy są prawnikami. Jako jedyna potrafiła postawić się Alison. Jej największym sekretem było to, że całowała się kiedyś z chłopakiem siostry – Ianem, co powtarza także z jej narzeczonym - Wrenem. Za szybko podejmuje decyzje, które często prowadzą do nieporozumień i kłótni. Może się wydawać zaborcza wynika to z jej troski o przyjaciółki. W trzecim sezonie przechodzi załamanie psychiczne i na pewien czas trafia do Radley - zakładu psychiatrycznego. Jej chłopakiem jest Toby Cavanaugh. W 4 sezonie zażywa bardzo dużo wspomagaczy aby móc rozwikłać zagadkę "A", co kończy się dla niej źle. Podejrzewa, że Ezra może być "A". Postanawia jednak wszystko dokładnie sprawdzić zanim poinformuje o tym przyjaciółki, nie chce zranić uczuć Arii.
 • Ashley Benson jako Hanna "Han" Marin – zafascynowana modą bulimiczka. Ze względu na swoją wagę była częstym celem żartów Alison, którą traktowała jak swoją idolkę. Po jej zaginięciu staje się nową najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Jej największym sekretem, było zmuszanie się do wymiotów by schudnąć, a stres związany z rozwodem rodziców odreagowywała poprzez shoplifting. Boi się odrzucenia, jest bardzo lojalna wobec przyjaciół i matki, z którą łączą ją bardzo dobre relacje - obie zrobiłyby dla siebie wszystko. Jej najlepszą przyjaciółką poza "Kłamczuchami" była Mona Vanderwaal. Jej chłopakiem jest Caleb Rivers.
 • Shay Mitchell jako Emily "Em" Fields – utalentowana pływaczka z konserwatywnej rodziny, homoseksualistka, która początkowo wstydziła się swojej orientacji seksualnej i był to jej największy sekret. Miłość Alison, była jej kolejnym sekretem. Jest jedynaczką, jej rodzice nie są zbyt bogaci, a ojciec pracuje w wojsku. Przez "A" zaprzepaściła szansę na zdobycie pływackiego stypendium. Jest bardzo miła i uczynna, stara się nie oceniać po pozorach i w każdym szuka dobra. Jej najlepszym przyjacielem spoza "Kłamczuch" jest Toby Cavanaugh. Jej dziewczyną była Maya St.Germain, która zginęła. Kolejną dziewczyną była Paige McCullers. Początkowo cicha i nieśmiała, dzięki "A" staje się bardziej pewna siebie i odważna. W 4 sezonie spotyka się z Alison, ponieważ tylko jej dziewczyna naprawdę ufa. Niestety okazuje się, że Emily powiedziała o spotkaniu Spencer. Ali wystraszona ucieka.
 • Janel Parrish jako Mona Vanderwaal – prześladowana przez Alison kujonka, po jej zaginięciu zaprzyjaźniła się z Hanną i została nową "królową" szkoły. Zależy jej na popularności i zrobi wszystko, żeby ją utrzymać. Została pierwszym "A" ze złości, że "Kłamczuchy" odebrały jej Hannę. Po zdemaskowaniu zostaje zdiagnozowana z chorobą psychiczną i wysłana do Radley. W połowie trzeciego sezonu wraca do szkoły i staje się główną rywalką Spencer ze względy na swój wysoki poziom IQ. W czwartym sezonie staje się kolejną ofiarą "A" i dołącza do grona "Kłamczuch". Jest geniuszem komputerowym, płynnie mówi po francusku i doskonale naśladuje ludzi.

"A"[edytuj | edytuj kod]

 • "A" – główny antagonista całego serialu, który zna sekrety głównych bohaterek i prześladuje je. Jest to grupa ludzi, których liderem jest "Red Coat" - dziewczyna w czerwonym płaszczu. "A" wydaje się wszechobecny i wszechwiedzący - nic nie ucieka jego uwadze. Wydaje się wiedzieć, kto zabił Alison i często podsuwa "Kłamczuchom" wskazówki, jednak są one zwykle bardzo niedokładne i mylące. Członkowie "A"-Team'u noszą czarne bluzy z kapturem i skórzane rękawice, by nie zostawiać śladów. Jedynymi znanymi członkami byli Mona Vanderwaal, Lucas Gottesman oraz, pracujący jako podwójni agenci, Melisa Hastings i Jeana Cavanaug, Cece Drake. W 12 odcinku 4 sezonu autorzy serialu poddali w wątpliwość także postać Ezry Fitz'a ukazując go w mieszkaniu "A", które wcześniej odkryły Kłamczuchy. Być może on także należy do A-teamu. W kolejnych odcinkach scenarzyści odkrywają przed nami rąbek tajemnicy. Okazuje się, że Ezra na pewno ma coś wspólnego z A-teamem a być może jest samym A. Dowiadujemy się także z dziennika Alison oraz dedukcji Spancer, że Ezra spotykał się z Alison nim ta zaginęła. W późniejszych odcinkach pada podejrzenie również na mamę Alison, Panią D.

Rodzice[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 22 8 czerwca 2010 21 marca 2011 16 lipca 2011 25 września 2011
2 25 14 czerwca 2011 19 marca 2012 2 sierpnia 2012 25 października 2012
3 24 5 czerwca 2012 19 marca 2013 19 września 2013 12 grudnia 2013
4 24 11 czerwca 2013 18 marca 2014 25 czerwca 2013 19 marca 2014
5 24 10 czerwca 2014 bd. bd. bd.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W sumie: 15 wygranych i 23 nominacji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Lucy Hale (Aria) na zdjęciach do serialu stoi najbliżej obiektywu. Jednym z powodów jest jej wzrost - jest najniższa z dziewczyn.
 • W 21. odcinku pierwszego sezonu pada zdanie "przecież nie najechał na Polskę"
 • W 7. odcinku pierwszego sezonu Sara Shepard (napisała książki, na których podstawie zrobiono serial) zagrała nauczycielkę zastępującą Ezrę.
 • Sasha Pieterse zanim dostała rolę Alison starała się o rolę Hanny.
 • Alexis Denisof został obsadzony w roli Byrona, ale po pilotażowym odcinku zastąpił go Chad Lowe.
 • Jean Louisa Kelly została obsadzona w roli Elli - matki Arii, ale po pilotażowym odcinku zastąpiła ją Holly Marie Combs.
 • Ashley Tisdale była zaproszona do udziału w castingu do jednej z ról (prawdopodobnie Alison lub Hanna), lecz odrzuciła ofertę.
 • Jenna jest niewidoma (została oślepiona w pożarze wywołanym przez Alison i dziewczyny), ale mimo tego w odcinku "Reality Bites Me" (sezon 1, odcinek 5) pochyla się w windzie, aby lepiej widzieć swoje odbicie podczas używania szminki.
 • W odcinku "Reality Bites Me" (sezon 1, odcinek 5) do wiadomości od "A" jest załączony materiał wideo o nazwie 64397.mov. Lecz w momencie odtwarzania filmu jego numer wynosi 64379.mov, co znaczy, że dwie ostatnie cyfry zostały zmienione.
 • W książce Ali znika w lato przed ósmą klasą, 3 lata do rozpoczęcia akcji książki. Natomiast w serialu – rok wcześniej.
 • Wiele ujęć do serialu było kręconych w fikcyjnym mieście bohaterek z serialu "Kochane kłopoty" - Stars Hollow.
 • Końcówka 3x12, w której dowiadujemy się, że Toby jest A była kręcona również z Paige i Calebem. Nagrania te znajdą się na DVD sezonu trzeciego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy