Sala II na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
półzbroja husarska z parą skrzydeł

II salę zbrojowni Zamku Królewskiego na Wawelu zajmują zbroje. Zajmuje podziemia wieży Duńskiej.

W przejściu, w gablocie, widnieją strzemiona, nachrapnik, fragmenty zbroi rycerskich gotyckich i renesansowych z XVI i XVII w. Znajduje się tu także rękawica z palcami (1571 r.), należąca do zbroi arcyksięcia Ernesta, pretendenta do tronu polskiego.

W sali wystawiono zbroje i półzbroje rycerskie, polerowane i czernione, karaceny, tarcze i kopie. Znajduje się tu także gotycka zbroja turniejowa, wykonana w Norymberdze przez Konrada Polera ok. 1490 r. z Dworu Artusa w Gdańsku. Inne, to dzieła płatnerzy niemieckich, głównie norymberskich. Z szeregu polskich okazów z w. XVIIXVIII wyróżniają się: półzbroja husarska z parą skrzydeł (jedna z czterech zachowanych w Polsce zbroi husarskich) oraz karacena z zachowaną pełną ochroną nóg. Okrągłe żelazne tarcze używane były przez piechotę niemiecką w XVII w. Unikatową pamiątką jest kopia husarska z XVII w., malowana w złote pióra, użyta niegdyś jako drzewce chorągwi zdobytej w 1683 r. pod Wiedniem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuczman, Wzgórze Wawelskie : Przewodnik; [Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Zarząd Muzeów i Ochrony Zabytków], Kraków 1988, wyd. drugie.