Septoria erigerontis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Septoria erigerontis
Ilustracja
Plamy na liściu przymiotna białego wywołane przez Septoria erigerontis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria erigerontis

Nazwa systematyczna
Septoria erigerontis Peck
Ann. Rep. N.Y. St. Mus. 24: 87 (1872) [1871]

Septoria erigerontis Peck – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny pasożytujący na przymiotnie białym (Erigeron annuus) i wywołujący u niego plamistość liści[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Gatunek ten opisał Charles Horton Peck w 1871 r. na liściach przymiotna białego w Nowym Jorku[1]. Według Index Fungorum jest to takson niepewny[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Objawy na liściu
W miejscach rozwoju grzybni na górnej stronie liści tworzą się plamy o średnicy 2–5 mm. Są mniej więcej okrągłe, brązowe, szarobrązowe z brązowo-purpurową lub brązowofioletową obwódką, potem ich środek staje się biały lub szarobiały. Czasem łączą się z sobą[2].
Cechy mikroskopowe
Grzybnia rozwija się w tkance miękiszowej wewnątrz liści. Bardzo liczne pyknidia występują na górnej liścia. Mają średnicę 84–142 μm. Ostiole pojedyncze, o średnicy 16–36 μm, otoczone ciemniejszymi komórkami. Wewnątrz pyknidiów powstają nitkowate, proste, czasem nieco wygięte konidia o długości 20–62 μm i średnicy 1–2 μm. Mają 2–4 przegrody[2].
Występowanie

Występuje w wielu krajach Europy, także Ameryce Północnej (USA, Kanada), Rosji i w Australii. Monofag. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano 8 stanowisk. Jego żywicielem jest przymiotno białe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum. [dostęp 2021-04-24]. (ang.).
  2. a b c d Agata Wołczańska, Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013, ISBN 978-83-7784-428-1