Septoria lycopersici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Septoria lycopersici
Ilustracja
Plamy na liściu pomidora
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria lycopersici

Nazwa systematyczna
Septoria lycopersici Pass.
Anal. Soc. cient. argent. 13(1): 15 (1882)

Septoria lycopersici Pass. – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes. Według Index Fungorum takson niepewny[1]. Pasożyt pomidora (Solanum lycopersicum). Grzyb mikroskopijny, endobiont rozwijający się w tkankach roślin[2]. Wywołuje chorobę roślin o nazwie septorioza pomidora[3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Takson ten opisał Carlo Luigi Spegazzini w 1882 r. na pomidorze zwyczajnym w Buenos Aires w Argentynie[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Objawy na porażonych roślinach

Na obydwu stronach porażonych liści powstają okrągławe plamy o średnicy do 5 mm. Początkowo są zielonobrązowe lub brązowe z ciemnobrązową obwódką, potem ich środek staje się szarobrązowy lub żółtobrązowy. Zazwyczaj są bardzo liczne i łączą się z sobą zajmując znaczną część powierzchni liścia. Silnie porażone liście obumierają[2].

Cechy mikroskopowe

W obrębie plam tworzą się pyknidia o średnicy 80–160 μm. Powstają na obydwu stronach liści, ale na górnej jest ich dużo więcej. Tworzą się podskórnie, lub są mniej lub bardziej zanurzone w warstwie miękiszu palisadowego. Na ich wewnętrznej ścianie na konidioforach powstają proste lub nieco wygięte, nitkowate konidia o wymiarach 150–108 (–126) × 2–2,5 μm, z 3–8 przegrodami. Wydostają się przez pojedynczą, czasami otoczoną ciemniejszymi komórkami ostiolę o średnicy 58–88 μm[2].

Znana jest tylko postać bezpłciowa (anamorfa)[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie tego gatunku w licznych krajach Europy, w Azji, Ameryce Południowej, Środkowej i Północnej i w Australazji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2021-04-07]. (ang.).
  2. a b c d Agata Wołczańska. Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013, ISBN 978-83-7784-428-1
  3. a b Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.