Ubiel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne na podstawie słownika geograficznego
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 28: Linia 28:


== Historia ==
== Historia ==
Od końca XVIII wieku cały klucz Śmiłowszczyzna stała się własnością sędziego wojskowego wielkiego księstwa litewskiego Stanisława Moniuszki i Ewy Wojniłowiczówny, którzy ufundowali tu kaplicę. Ich synem był Czesław Moniuszko, który ze związku z Elżbietą Madżarską miał syna, późniejszego kompozytora. Ubiel po Moniuszkach była własnością Dzikowskich, a po nich Oziębłowskich.
Od końca XVIII wieku cały klucz Śmiłowszczyzna stała się własnością sędziego wojskowego wielkiego księstwa litewskiego Stanisława Moniuszki i Ewy Wojniłowiczówny, którzy ufundowali tu kaplicę. Ich synem był Czesław Moniuszko, który ze związku z Elżbietą Madżarską miał syna, późniejszego kompozytora. Ubiel po Moniuszkach była własnością Dzikowskich, a po nich Oziębłowskich. Po Rewolucji październikowej w miejscu folwarku powstało gospodarstwo rybne (rybchoz). Latem 1966 roku w miejscu nieistniejącego dworku, w którym urodził się Stanisław Moniuszko, ustanowiono staraniem Mariana Fuksa obelisk pamiątkowy z polskim i rosyjskim napisem ''"Tu w folwarku Ubiel 5 maja 1819 roku urodził się wielki kompozytor polski Stanisław Moniuszko"''.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
*{{SgKP|XII|732|Ubiel}}
*{{SgKP|XII|732|Ubiel}}
*[http://www.svaboda.org/content/transcript/1181459.html Muzeum]
*[http://www.svaboda.org/content/transcript/1181459.html Muzeum]
* [http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/ubiel-muzeum-moniuszkowskie Ubiel Moniuszki]

== Bibliografia ==
* [[Marian Fuks]], "Żelazowa Wola - Atma - Ubiel" ,[w:] "Z diariusza muzycznego", t. II, Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Warszawa 1981, s. 296-298.


[[Kategoria:Wsie obwodu mińskiego]]
[[Kategoria:Wsie obwodu mińskiego]]

Wersja z 14:04, 19 lip 2013

Ubiel
ilustracja
Państwo

 Białoruś

Obwód

miński

Rejon

czerwieński

Populacja 
• liczba ludności


0

Nr kierunkowy

81714

Kod pocztowy

223227

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Ubiel (biał. Убель) – wyludniona wieś na Białorusi, nad Wołmą, w obwodzie mińskim, w rejonie czerwieńskim. Dawniej część klucza Śmiłowicze – dobra Sapiehów, Zawiszów, Ogińskich, Moniuszków i Wańkowiczów.

W 1819 w Ubielu urodził się Stanisław Moniuszko. W sąsiadującym posiołku Aziorny znajduje się Muzeum Moniuszki.

Historia

Od końca XVIII wieku cały klucz Śmiłowszczyzna stała się własnością sędziego wojskowego wielkiego księstwa litewskiego Stanisława Moniuszki i Ewy Wojniłowiczówny, którzy ufundowali tu kaplicę. Ich synem był Czesław Moniuszko, który ze związku z Elżbietą Madżarską miał syna, późniejszego kompozytora. Ubiel po Moniuszkach była własnością Dzikowskich, a po nich Oziębłowskich. Po Rewolucji październikowej w miejscu folwarku powstało gospodarstwo rybne (rybchoz). Latem 1966 roku w miejscu nieistniejącego dworku, w którym urodził się Stanisław Moniuszko, ustanowiono staraniem Mariana Fuksa obelisk pamiątkowy z polskim i rosyjskim napisem "Tu w folwarku Ubiel 5 maja 1819 roku urodził się wielki kompozytor polski Stanisław Moniuszko".

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Marian Fuks, "Żelazowa Wola - Atma - Ubiel" ,[w:] "Z diariusza muzycznego", t. II, Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Warszawa 1981, s. 296-298.