Wilczyska (województwo lubelskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne redakcyjne
Linia 44: Linia 44:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* Zamczysko - zachowały się potężne do 10 m głębokie i 20 m szerokie fosy, o bokach brukowanych kamieniem i porośniętych darniną, które podwójnym pierścieniem otaczają (obecnie uprawiany) plac, gdzie wznosił się murowany zamek. Fosy oddzielone są od siebie wałem ziemnym szerokości ok. 30 m. Po zewnętrznej stronie tego wału biegł gruby mur, zbudowany z głazów narzutowych i cegieł. Resztki tego muru zachowały się najlepiej od strony południowej i zachodniej. Na południowo-zachodnim narożu zachowały się również resztki baszty i lochów. Całość tworzy prostokąt długości ok. 200 m. z zachodu na wschód i ok. 160 m. szeroki z północy na południe. W końcu XIX w. podczas oczyszczania fos znajdowano w nich działa i inne części uzbrojenia (jedno z dział znajdowało się w latach 80. XX wieku w Spółdzielni Produkcyjnej Wilczyska)
* Zamczysko - zachowały się potężne do 10 m głębokie i 20 m szerokie fosy, o bokach brukowanych kamieniem i porośniętych darniną, które podwójnym pierścieniem otaczają (obecnie uprawiany) plac, gdzie wznosił się murowany zamek. Fosy oddzielone są od siebie wałem ziemnym szerokości ok. 30 m. Po zewnętrznej stronie tego wału biegł gruby mur, zbudowany z głazów narzutowych i cegieł. Resztki tego muru zachowały się najlepiej od strony południowej i zachodniej. Na południowo-zachodnim narożu zachowały się również resztki baszty i lochów. Całość tworzy prostokąt długości ok. 200 m. z zachodu na wschód i ok. 160 m. szeroki z północy na południe. W końcu XIX w. podczas oczyszczania fos znajdowano w nich działa i inne części uzbrojenia (jedno z dział znajdowało się w latach 80. XX wieku w Spółdzielni Produkcyjnej Wilczyska).
* [[Dwór w Wilczyskach]]


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 17:04, 12 lut 2015

Wilczyska
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo lubelskie
Powiat

łukowski

Gmina

Wola Mysłowska

Liczba ludności (2009)

335 [1]

Strefa numeracyjna

(+48) 25

Kod pocztowy

21 - 426 Wola Mysłowska

Tablice rejestracyjne

LLU

SIMC

0696160

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Dworek

Wilczyskawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Wola Mysłowska. Miejscowość położona na Wysoczyźnie Żelechowskiej nad rzeką Wilgą.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Wieś

Wieś leży nad rzeką Wilgą. Mieszkańcy wyróżniają dwie części wsi:

  • Stare Wilczyska – część po wschodnim brzegu rzeki.
  • Nowe Wilczyska – część po zachodniej stronie rzeki, powstałą na terenie dawnego folwarku.

W Wilczyskach znajduje się murowany dwór, służący obecnie jako szkoła. W pobliżu dworu znajdują się pozostałości zamku. Wilczyska są siedzibą parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tu kościół i cmentarz parafialny. We wsi znajduje się także Osada dla Osób Bezdomnych Monar-Markot.

Historia

Parafię w Wilczyskach założono już na przełomie XIII i XIV wieku. Nalażały wówczas Wilczyska do ziemi stężyckiej w Małopolsce. W średniowieczu Wilczyska wchodziły w skład majątku żelechowskiego, którego właścicielami była rodzina Ciołków. Z 1505 roku pochodzą wzmianki o kościele w Wilczyskach. Od 1575 roku należał on do braci polskich, gdyż właściciel majątku zmienił także wiarę. W w 1617 roku za zamku Wilczyskach gościł królewicz Władysław, ugaszczany z wielkim przepychem przez Jana Gostomskiego. Zamek znajdujący się w okolicy został latem 1656 roku zdobyty i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Ucierpiała również cała okolica, spalona i ograbiona przez najeźdźcę, wojna przyniosła także zarazę. Około 1658 roku właścicielką Wilczysk została Marianna Ossolińska. W 1759 roku wybudowano nowy, drewniany kościół pw. św. Feliksa i Adaukta staraniem ks. Józefa Umińskiego. Kościół został przebudowany w 1881 roku, podczas gdy proboszczem był ks. Julian Sawicki. Kościół spłonął w 1954 r. Ówczesny proboszcz Bronisław Gromek zorganizował budowę nowej, murowanej świątyni. Pochowany jest w pobliżu kościoła.

W czasach królewskich a także podczas rozbiorów we wsi działał młyn wodny. Po II wojnie światowej przebudowany na motorowy.

Zabytki

  • Zamczysko - zachowały się potężne do 10 m głębokie i 20 m szerokie fosy, o bokach brukowanych kamieniem i porośniętych darniną, które podwójnym pierścieniem otaczają (obecnie uprawiany) plac, gdzie wznosił się murowany zamek. Fosy oddzielone są od siebie wałem ziemnym szerokości ok. 30 m. Po zewnętrznej stronie tego wału biegł gruby mur, zbudowany z głazów narzutowych i cegieł. Resztki tego muru zachowały się najlepiej od strony południowej i zachodniej. Na południowo-zachodnim narożu zachowały się również resztki baszty i lochów. Całość tworzy prostokąt długości ok. 200 m. z zachodu na wschód i ok. 160 m. szeroki z północy na południe. W końcu XIX w. podczas oczyszczania fos znajdowano w nich działa i inne części uzbrojenia (jedno z dział znajdowało się w latach 80. XX wieku w Spółdzielni Produkcyjnej Wilczyska).
  • Dwór w Wilczyskach

Bibliografia

Linki zewnętrzne