Zamek w Chlewiskach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Galeria: drobne merytoryczne, ilustracja
Konarski (dyskusja | edycje)
doprecyzowanie
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 31: Linia 31:
|www =
|www =
}}
}}
'''Zamek w [[Chlewiska (powiat szydłowiecki)|Chlewiskach]]''' – zbudowany w średniowieczu, przebudowany w XVIII wieku na pałac. Obecnie hotel. Położony jest około 8 km na zachód od [[Szydłowiec|Szydłowca]], przy drodze nr 727.
'''Zamek w [[Chlewiska (powiat szydłowiecki)|Chlewiskach]]''' – zbudowany w XV wieku, przebudowany w XVIII wieku na pałac. Obecnie hotel. Położony jest około 8 km na zachód od [[Szydłowiec|Szydłowca]], przy drodze nr 727.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 16:29, 20 cze 2019

Zamek w Chlewiskach
Ilustracja
Pałac w Chlewiskach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chlewiska

Rozpoczęcie budowy

XV w.

Ważniejsze przebudowy

XVII i XVIII wiek

Położenie na mapie gminy Chlewiska
Mapa konturowa gminy Chlewiska, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zamek w Chlewiskach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zamek w Chlewiskach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole nieco na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zamek w Chlewiskach”
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa konturowa powiatu szydłowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zamek w Chlewiskach”
Ziemia51°14′49,24″N 20°45′36,43″E/51,247011 20,760119

Zamek w Chlewiskach – zbudowany w XV wieku, przebudowany w XVIII wieku na pałac. Obecnie hotel. Położony jest około 8 km na zachód od Szydłowca, przy drodze nr 727.

Historia

Początki zabudowań w okolicy dzisiejszego kompleksu pałacowego można przypuszczalnie datować na XII wiek, kiedy to Piotr Dunin, ówczesny właściciel okolicznych dóbr wybudował, zapewne jakąś drewnianą fortyfikację. Co najmniej od 1360 roku właścicielami Chlewisk był ród Odrowążów. Przypuszczalnie to właśnie któryś z przedstawicieli Odrowążów zbudował w XV wieku pierwszą murowaną fortyfikację. Znanym właścicielem Chlewisk z tego rodu był Dobiesław Odrowąż, oraz jego potomkowie Jakub, Mikołaj i Piotr, którzy od nazwy swojej siedziby przyjęli nazwisko Chlewiccy. W 1605 zamek został przebudowany i odnowiony przez Wawrzyńca Chlewickiego, o czym informuje zachowana łacińska tablica pamiątkowa. Jego synem był rotmistrz Mikołaj Chlewicki, który w czasach króla Jana Kazimierza osiągnął godność senatora. W XVIII wieku właścicielami zamku zostali Józef i Aleksander Podkański, którzy to zapoczątkowali kolejne przebudowy w obiekcie zmieniając jego obronny charakter w rezydencję.

W 1801 zamek kupił Stanisław Sołtyk, a następnie odziedziczył go napoleoński generał Roman Sołtyk, któremu zamek skonfiskował w 1831 roku rząd rosyjski za udział w powstaniu listopadowym. W 1867 roku właścicielem dóbr był Marceli Sołtyk[1]. W 1886 zostały dobudowane stajnie. Obiekt został kupiony w 1895 roku przez Ludwika Broel-Plater, a następnie jego właścicielem był jego syn Konstanty Broel-Plater. Od 1999 roku właścicielem kompleksu zamkowego jest firma Manor House. W dniu 25 grudnia 2012 wybuchł pożar, w konsekwencji którego spłonęła część poddasza pałacu zaadaptowanego na hotel[2], jednak wkrótce właściciel przeprowadził prace remontowe, które przekształciły obiekt w ośrodek wypoczynkowo szkoleniowy.

Architektura

Obecnie pałac składa się z dwóch budynków położonych połączonych w sposób przypominający literę L, do których z zewnątrz dołączona jest niewielka wieżyczka. W dwóch znajdujących się w przyziemiu pomieszczeniach budynku głównego zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Tu również zachował się kamienny renesansowy portal wejściowy. Budynki znajdują się na lekkim wzniesieniu w otoczeniu parku. W okolicy głównych budynków znajdują się liczne pozostałości starych murów piwnic, będące przypuszczalnie fragmentami dawnych zabudowań lub fortyfikacji obronnych. Zachowały się stajnie z XIX wieku, obok których znajduje się aktualnie wejście.

W pobliżu obiektu znajduje się tablica pamiątkowa z 1605 roku z łacińską inskrypcją, w tłumaczeniu na polski brzmiącą następująco:

Szablon:Cytat box

Galeria

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne