Stacja Plac Marksa (Nowosybirsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plac Marksa
Kiev Metro Line 1.svg Linia Leninskaja Nowosybirskiego Metra
Poprzednia stacja Studenczeskaja
Odległość od poprzedniej stacji 1146 m
Następna stacja obecnie końcowa stacja
Plac Stanisławskiego (planowana)
Oddanie do użytku 26 lipca 1991
Położenie na mapie Nowosybirska
Mapa lokalizacyjna Nowosybirska
Plac Marksa
Plac Marksa
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Plac Marksa
Plac Marksa
Ziemia 54°58′59″N 82°53′36″E/54,983056 82,893333
Portal Portal Transport szynowy

Stacja Plac Marksa Nowosybirskiego Metra (ros. Площадь Маркса, Płoszczad´ Marksa) – jedna ze stacji linii Leninskajej, znajdującego się w Nowosybirsku systemu metra. Ostatnia stacja metra otwarta w Związku Radzieckim przed jego rozpadem[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Plac Karola Marksa położona jest na terenie rejonu lenińskiego. Jest to jedna z najmłodszych stacji w sieci nowosybirskiej kolei podziemnej. Prace przygotowawcze na terenie, który zajmuje obecna stacja rozpoczęły się w 1985 roku, a następnego roku budowa została oficjalnie rozpoczęta. Kryzys jaki wstrząsnął krajem pod koniec lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych sprawił, że budowa zaczęła się opóźniać. Robotnicy narzekali na brak materiałów budowlanych oraz braki w zaopatrzeniu[1]. Do wiosny 1991 roku mimo wielu trudności prace były w zasadzie ukończone[1]. Uroczyste otwarcie Stacji Plac Karola Marksa nastąpiło 26 lipca 1991 roku[2]. Jak się później okazało była to ostatnia stacja metra oddana do użytku w Związku Radzieckim[1]. Kilka miesięcy później państwo sowieckie przestało istnieć. Najprawdopodobniej z powodu trudności jakie nastąpiły przy jej budowie, nie jest ona już tak bogato zdobiona jak inne stacje nowosybirskiego metra.

Jej wystrój jest dość skromny, oświetlony trzema rzędami umieszczonych na suficie fluorescencyjnych lamp[2]. Stacja położona jest u zbiegu ważnych arterii komunikacyjnych w części Nowosybirska położonej na lewym brzegu rzeki Ob. W pracach wykończeniowych użyto czerwonego granitu[3]. Z powodu kryzysu jaki zapanował w ostatniej fazie istnienia Związku Radzieckiego stacja wykonana jest w sposób niestaranny, z wieloma błędami i niedoróbkami[3]. Stacja Plac Karola Marksa obsługuje dziennie powyżej 30 tysięcy pasażerów korzystających z usług Nowosybirskiego Metra[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy