Stela Dawati

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stela z Dawati
Ilustracja
Data powstania

VI w.

Medium

rzeźba kamienna

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Tbilisi

Lokalizacja

Państwowe Muzeum im. Simona Janaszy

Stela z Dawati gruz. დავათის სტელა – kamienna stela z VI w n.e. odkryta w 1980 roku w Dawati (Mccheta-Mtianetia) znajdująca się obecnie w Muzeum Narodowym w Gruzji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienne stele były typowe dla okresu wczesnego chrześcijaństwa w Gruzji (ok. 300–750 n.e.)[1]. Przetrwały ponieważ zostały użyte do budowy kościołów w okresie średniowiecza[1]. Stela została odkryta w 1980 roku w ruinach kościoła, gdy teren był badany przez archeologów podczas budowy elektrowni wodnej Żinwali[1]. Pochodzi z VI wieku naszej ery[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na steli został przedstawiony wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jest przedstawiona w całości, w postawie stojącej, z Chrystusem przytulonym do piersi[2]. Fałdy szaty Marii rozpościerają się jak promienie wokół Chrystusa[2]. Dziewica jest bez aureoli, z luźno opadającymi na ramiona włosami[2]. Chrystus jest przedstawiony z długimi włosami, które spływają nieprzerwanie na ramiona i otaczają twarz i klatkę piersiową, ma aureolę z wpisanym krzyżem i otwartą Ewangelię w dłoni[2]. Obok umieszczono inskrypcje najstarszym pismem gruzińskim asomtawruli „Maryja święta” i „Jezus Chrystus”[2]. Po drugiej stronie są przedstawieni św. Michał i św. Gabriel pomiędzy którymi wyryto litery gruzińskiego alfabetu[3].

Obecnie jest przechowywana w Państwowym Muzeum im. Simona Janaszy[4] w Tbilisi, jednym z oddziałów Muzeum Narodowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Fragment of a Stele of the Virgin Mary from Georgia, „Ancient History Encyclopedia” [dostęp 2018-04-08].
  2. a b c d e f Sabashvili K. Early Images of the Mother of God in Georgian Art (5th-10th centuries) s. 66-67 [Dostęp 2018-04-06]
  3. National Geographic Georgia, ქართული ანბანის ძეგლი, „National Geographic საქართველო” [dostęp 2018-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-08].
  4. Tkemaladze.com, Georgian Museums; Museums, museum types, For Professionals [online], www.georgianmuseums.ge [dostęp 2018-04-08].