Stokrotnica górska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Selso (dyskusja | edycje) o 20:26, 27 lut 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Stokrotnica górska
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

astrowe

Rząd

astrowce

Rodzina

astrowate

Podrodzina

Asteroideae

Gatunek

stokrotnica górska

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} Cass.
F. Cuvier, Dict. Sci. Nat. ed. 2, 4, suppl.: 71. 1817

Stokrotnica górska (Bellidiastrum michelii) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje tylko w górach Europy[2]. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach i Pieninach.

Morfologia

Morfologia

Łodyga
Owłosiony, wzniesiony i dość gruby głąbik o wysokości 10-30 cm.
Liście
Wyłącznie liście odziomkowe o kształcie łopatkowatym lub jajowato wydłużonym i piłkowanych brzegach. Blaszka liściowa stopniowo zwężająca się w ogonek. Liście delikatnie owłosione.
Kwiaty
Jeden tylko koszyczek na szczycie głąbika, do złudzenia podobny do koszyczka stokrotki pospolitej. Dno koszyczka nagie (bez plewinek). Na brzegu koszyczka jeden szereg białych kwiatów języczkowych. Są to wyłącznie kwiaty żeńskie. W wyższych partiach gór często mają one czerwonawe zabarwienie. Wnętrze koszyczka wypełniają obupłciowe drobne, żółtej barwy kwiaty rurkowe. Kielich przekształcony w puch kielichowy.
Owoc
Niełupki z puchem kielichowym. Obecność puchu kielichowego wyraźnie odróżnia stokrotnicę od stokrotki, która nie posiada go.
Gatunki podobne
Roślina swoim wyglądem bardzo przypomina stokrotkę pospolitą. Najbardziej rzucają się w oczy różnicą jest głąbik – u stokrotnicy znacznie dłuższy niż u stokrotki.

Biologia i ekologia

 Zobacz też: Rośliny tatrzańskiestokrotka.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2010-04-15]. (ang.).
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia

  1. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  2. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  3. Roślinność występująca w Tatrach