Warmińskie Towarzystwo Historyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Warmińskie Towarzystwo Historyczne (niem. Historischer Verein für Ermland e.V, skrót HVE) – stowarzyszenie założone 29 października 1856 roku we Fromborku w siedzibie diecezji warmińskiej w dawnych Prusach Wschodnich. Założycielami byli uczeni z Braniewa i kuria warmińska[1][2].

Celem stowarzyszenia było "Badanie historii i zabytków przeszłości Warmii, nie tylko pod świeckim - lecz także pod kościelnym względem (...) na gruncie czysto naukowym" (ze statutu z 1857 r.).

W roku 1945 tymczasowo stowarzyszenie zawiesiło działalność, jednakże na początku 1955 r. zostało reaktywowane z siedzibą w Münster (Westfalia).

Obecnie stowarzyszenie liczy około 320 członków, posiada bibliotekę i wydaje czasopismo "Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands". Podczas reaktywacji w 1955 r. zakres pracy został poszerzony o badania naukowe historii Kościoła w całych dawnych Prusach, z uwzględnieniem historii kultury. Od lat siedemdziesiątych XX w. stowarzyszenie budowało bliskie kontakty z polskimi historykami i instytucjami naukowymi w Polsce.

W czasie obchodów 150-lecia w 2006 stowarzyszenie przygotowało wystawę oraz sesję naukową, wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Od 2014 przewodniczącym Warmińskiego Towarzystwa Historycznego jest Hans-Jürgen Bömelburg. W 2009 roku po raz pierwszy do zarządu towarzystwa weszli polscy historycy, wiceprezesem towarzystwa został ks. prof. Andrzej Kopiczko, członkiem zarządu został prof. Robert Traba[3].

Przewodniczący Warmińskiego Towarzystwa Historycznego[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Warmińskiego Towarzystwa Historycznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]