Stowarzyszenie Mrocznego Oceanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Najbardziej znany przywódca Gen'yōsha - Mitsuru Tōyama, siedzi w środku) wraz z Onisaburō Deguchi i Ryōhei Uchida

Stowarzyszenie Mrocznego Oceanu (jap. 玄洋社 Gen'yōsha?) – tajna, skrajnie prawicowa organizacja istniejąca w Japonii w okresach: Meiji, Taishō oraz Shōwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Mrocznego Oceanu zostało utworzone w 1881 r. w celu rozszerzenia wpływów japońskich oraz prowadzenia działalności szpiegowskiej. Jego nazwa pochodzi od japońskiej cieśniny oddzielającej Koreę od najbardziej wysuniętych wysp Japonii – Kiusiu, gdzie urodził się założyciel Gen'yōsha, potomek zamożnej rodziny samurajskiej, Kotarō Hiraoka (1851-1906). Najbardziej znanym przywódcą stowarzyszenia był pochodzący z rodziny plebejskiej Mitsuru Tōyama (1855-1944), również pochodzący z Kiusiu.

Gen'yōsha, pod przykrywką programowo nacjonalistycznej i głoszącej hasła wierności rodzinie cesarskiej, była w rzeczywistości organizacją terrorystyczną i szkołą szpiegów. W końcu XIX wieku podobne związki zjednoczyły się i utworzyły tzw. Stowarzyszenie Wschodniej Azji i założyły ośrodek szkolenia szpiegów w Szanghaju.

Stowarzyszenie obrało sobie za główny cel prowadzenie działalności szpiegowskiej w Chinach. Pełniło funkcję nieoficjalnej agencji rządowej. Genyōsha dostarczała danych wywiadowczych japońskim siłom zbrojnym. Toyama prowadził również operacje szpiegowskie dla Cesarskiej Armii Japońskiej w Chinach. Kwatera główna stowarzyszenia mieściła się wówczas w Hankou.

Stowarzyszenie Mrocznego Oceanu na potrzeby gromadzenia informacji wywiadowczych założyło na terenie Japonii, Chin i Korei sieć domów publicznych, do których uczęszczały wpływowe osobistości. W trakcie rozmów łóżkowych osoby te często dopuszczały się niedyskrecji, co wykorzystywali agenci Gen'yōsha. Poza tym dochody z domów publicznych finansowały działalność stowarzyszenia.

W Korei istniała filia Stowarzyszenia Mrocznego Oceanu o nazwie Ten'yūkyō (Stowarzyszenie Niebiańskiej Opieki nad Uciśnionymi), wspomagająca Gen'yōsha w prowadzeniu działalności szpiegowskiej, zmierzającej do przejęcia kontroli nad Koreą.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. amerykańskie władze okupacyjne uznały Stowarzyszenie Mrocznego Oceanu za organizację przestępczą i zakazały jej istnienia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman Polmar, Thomas B Allen, Halina Białkowska: Księga szpiegów : encyklopedia. Warszawa: Magnum, 2000. ISBN 83-85852-27-1.
  • Raymond Lamont-Brown, Maciej Antosiewicz: Kempeitai - japońska tajna policja. Warszawa: Bellona, 2004. ISBN 83-11-09814-X.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Kokuryūkai – Stowarzyszenie Czarnego Smoka
  • Kōdō-ha – Stronnictwo Cesarskiej Drogi
  • Ten'yūkyō – Stowarzyszenie Niebiańskiej Opieki nad Uciśnionymi