Student-Youth Council

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Student-Youth Council
Ilustracja
Państwo

 Gruzja

Siedziba

Ozurgeti, Guria, Gruzja

Data założenia

2002

Rodzaj stowarzyszenia

organizacja pozarządowa

Zasięg

regionalny / europejski

brak współrzędnych
Strona internetowa

Student-Youth Council (gruzińska nazwa:სტუდენტურ – ახალგაზრდული სათათბირო; organizacja posługuje się zwykle w oficjalnej działalności nazwą angielską) (również często pod skrótem SYC i pod nazwą SYC Guria) jest gruzińską organizacją pozarządową z siedzibą w Ozurgeti (Guria).

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2001 roku cztery organizacje studenckie z regionu Guria („Student Union of Anaseuli Institute for Utilization of Natural Resources”, „Student Union of Ozurgeti Business Institute”, „Student Union of Industrial-Pedagogical College”, „Student Union of Medical College”) utworzyły nieformalną organizację noszącą nazwę „Council of Student Unions”. Została ona oficjalnie zarejestrowana w dniu 30 maja 2002 w sądzie rejonowym w Ozurgeti.

W maju 2004 r. Walne Zgromadzenie członków przyjęło uchwałę o reorganizacji. Wraz ze zmianami strukturalnymi, postanowiono również o zmianie nazwy organizacji, która od tego czasu funkcjonuje jako „Student-Youth Council”.

Obecnie organizacja ma swą siedzibę w centrum Ozurgeti. SYC współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi i młodzieżowymi z rejonu Gruzji, jednostkami samorządu terytorialnego oraz sektora biznesu. Aktywnie prowadzona jest również współpraca międzynarodowa, głównie z organizacjami typu NGO z całej Europy. Wśród polskich partnerów SYC wymienić można m.in. Fundację Schumanna, Europejski Dom Spotkań Fundację Nowy Staw z Lublina[1], czy stowarzyszenie Bona Fides[2]. Poza działalnością stałych pracowników, organizacja opiera się również na współpracy z lokalnymi i zagranicznymi wolontariuszami[3].

Misja i struktura[edytuj | edytuj kod]

Student-Youth Council to organizacja pozarządowa, której głównymi celami są ochrona praw dzieci i młodzieży, upowszechnianie wśród nich wiedzy o otaczającym świecie, a także zachęcanie do realizowania ich intelektualnego, artystycznego i sportowego potencjału. Obecnie organizacja działalność organizacji skupia się głównie na integracji lokalnej młodzieży i stwarzaniu jej możliwości aktywnego udziału w życiu publicznym w ramach procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego w Gruzji, ułatwianiu tworzenia i rozwoju organizacji młodzieżowych i studenckich, promowaniu i rozwijaniu idei wolontariatu, ochronie tradycji kulturowych i dziedzictwa regionalnego, propagowaniu zdrowego trybu życia oraz identyfikacji aktualnych społecznych i ekologicznych problemów lokalnych środowisk[3].

Głównym organem SYC jest odbywające się corocznie Walne Zgromadzenie członków. Raz w miesiącu odbywają się spotkania zarządu organizacji[4].

Członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach[edytuj | edytuj kod]

Organizacja należy obecnie m.in. do[5]:

  • Gruzińskiej Rady Krajowej Partnerstwa Wschodniego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego (Georgian National Platform Eastern Partnership Civil Society Forum)[6]
  • IDA – International Development Alliance[7]
  • Forum Organizacji Młodzieżowych Gruzji (Youth Organisation Forum of Georgia) – jako współzałożyciel
  • Krajowej Rady Gruzińskich Organizacji Młodzieżowych (National Council of Youth Organisations Georgia)[8]
  • EURONET (Youth European Network)
  • Międzynarodowej organizacji młodzieżowej Youth Human Right Movement[9]
  • Europejskiej Sieci Przeciw Nacjonalizmowi, Rasizmowi, Faszyzmowi oraz Wsparcia Migrantów i Uchodźców – UNITED (ang.)[10]
  • grupy roboczej w ramach Europejskiej Akcji Młodzieży na rzecz Różnorodności, Uczestnictwa i Praw Człowieka (European Youth Campaign for Diversity, Human Rights and Participation) – „All different, All Equal” („Każdy inny, wszyscy równi”)

Student-Youth Council jest również m.in. sygnatariuszem kodeksu etycznego dla gruzińskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, założyciel „Klubu Europejskiego” dla młodzieży w Ozurgeti[11], oraz współzałożycielem Guryjskiego Klubu Intelektualnego (Guria Intellect Club) „What? Where? When?”[12]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Student-Youth Council od początku swego istnienia bierze udział w projektach i działaniach związanych ze współpracą europejską i wprowadzaniem idei otwartego społeczeństwa obywatelskiego (m.in. dotyczących zwalczania korupcji, ksenofobii i dyskryminacji; nadzorowanie wyborów; szkolenie młodych liderów lokalnych społeczności; współorganizowanie seminariów międzynarodowych)[13].

W ramach współpracy z instytucjami europejskimi, Student – Youth Council bierze m.in. udział w unijnym programie „Młodzież w działaniu”, a w jego ramach w projektach „wolontariatu europejskiego”. Do maja 2012 SYC, we współpracy z organizacjami z różnych krajów europejskich, wysłał i gościł ponad 60 wolontariuszy w ramach EVS. W marcu 2011 r. Student – Youth Council otrzymało akredytację i certyfikat[14], potwierdzający jej uprawnienia[15][16]. Zagraniczni wolontariusze w Ozurgeti & przedstawiciele SYC w krajach goszczących są zaangażowani w liczne działania dotyczące wspierania społeczności lokalne i szerzenia świadomości europejskiej[17][18][19][20].

Student-Youth Council i jego wolontariusze współpracują również z wieloma lokalnymi organizacjami i fundacjami. Wśród nich są m.in. – zajmujące się opieką nad dziećmi z ubogich rodzin centrum „Iavnana” w pobliskim Lanchkhuti[21][22], czy działająca w Dvabzu organizacja kobieca – „Women for Developement Region”[23][24]. SYC utrzymuje również stałe kontakty z samorządem lokalnym regionu Guria, regionalną telewizją[25], instytucjami miejskimi (szkoły, Muzeum Historii Ozurgeti (ang.)), a także przedstawicielami społeczności międzynarodowej w Gruzji[26].

Od marca 2011 roku, pod patronatem SYC, w Ozurgeti istnieje rozwija się lokalny Klub Europejski. Jego głównymi celami są promowanie aktywnej działalności społecznej wśród lokalnej młodzieży, wartości europejskich, współpracy międzynarodowej[27].

SYC jest wydawcą lokalnego czasopisma pod nazwą – „Notabene”. „Notabene” jest nieodpłatnie rozpowszechniane w liczbie ok. 1500 egzemplarzy wśród uczniów ze szkół w Ozurgeti[28].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona EDS Nowy Staw.
  2. Strona internetowa Bona Fides.
  3. a b Strona internetowa SYC.
  4. Statut SYC.
  5. Strona główna SYC.
  6. Partnerstwo Wschodnie – Gruzja.. [dostęp 2021-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-14)].
  7. strona internetowa IDA.
  8. – Strona FB NCYOG.
  9. strona internetowa YRHM.. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-19)].
  10. strona internetowa UNITED.
  11. „Klub Europejski” na stronie SYC.
  12. Informacje na temat GIC na stronie Student-Youth Council.
  13. Strona internetowa TakingITGlobal poświęcona organizacjom pozarządowym.
  14. Kopia certyfikatu.. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
  15. Szczegółowy opis środowiska realizacji projektów SYC w ramach EVS na stronie internetowej ec.europa.eu.
  16. Informacje o Wolontariacie Europejskim na stronie głównej SYC.
  17. Polski Dzień 2011 w Ozurgeti organizowany przez polskich wolontariuszy EVS SYC (wideo).
  18. Dzień francuski 2009 organizowany przez wolontariuszy EVS SYC (wideo).
  19. Wolontariusze EVS SYC wzięli udział w lokalnym Festiwalu Wielkanocnym – materiał Guria TV.
  20. Dzień Europejski 2012 zorganizowany w Ozurgeti przez grupę wolontariuszy EVS SYC (Guria TV wideo).. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
  21. Blog polskich wolontariuszy pracujących m.in. w centrum „Iavnana”.. [dostęp 2021-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-08)].
  22. – Charytatywna akcja zbierania zabawek m.in. dla dzieci z „Iavnana” przeprowadzana przez wolontariuszy EVS SYC.
  23. Strona internetowa WDRGuria.
  24. Materiał Guria TV – Akcja wolontariuszy EVS SYC promująca regularna mycie zębów, prowadzona we współpracy m.in. z WDR. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
  25. Strona internetowa Guria TV.
  26. – 7-8.03.2012 – Wizyta Ambasador Rzeczypospolitej Polski w Gruzji – Urszuli Doroszewskiej, w Ozurgeti (materiał Guria TV.. [dostęp 2012-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
  27. Strona FB Klubu Europejskiego.
  28. Informacje o czasopiśmie na stronie internetowej SYC.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]