Symbian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbian OS
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent Symbian Ltd.
Platforma sprzętowa ARM (może być emulowany na x86)
Aktualna wersja 10.1 (dla telefonów z ekranem dotykowym)
9.3 (dla telefonów bez ekranu dotykowego)
Środowisko pracy UIQ, Series 60, Series 80, Series 90
Licencja Open Source
symbian.com

Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source[1], dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika np.: najpopularniejszy Series 60, oraz nierozwijane już Series 80 (inaczej Communicator), Series 90 oraz UIQ.

Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach.

Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu językach (głównie C++ i Java), dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.

Po rezygnacji z Symbiana (wymuszonej przejęciem firmy)[2] akcje Nokii spadły o ponad 70 proc. Ostatnim telefonem używającym systemu Symbian jest Nokia 808 PureView [3]

Przeglądarka internetowa[edytuj | edytuj kod]

Symbian 3 i wersje starsze oparte są na WebKit. Symbian był pierwszą mobilną platformą korzystającą z WebKit (w czerwcu 2005 r).[potrzebne źródło]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]