Tata Indica Vista EV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tata Indica Vista EV
Producent

Tata Motors

Zaprezentowany

2008

Okres produkcji

2008–2015

Miejsce produkcji

Warwick, Wielka Brytania, Indie

Dane techniczne
Segment

B

Typy nadwozia

5-drzwiowy hatchback

Silniki

elektryczny z magnesami trwałymi 75 KM

Skrzynia biegów

jednobiegowa o stałym przełożeniu

Napęd

na przednią oś

Długość

3795 mm

Szerokość

1695 mm

Wysokość

1550 mm

Rozstaw osi

2470 mm

Zbiornik paliwa

bateria litowo-jonowa 26,5 kWh

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Pokrewne

Tata Indica Vista

Konkurencja

BMW i3

Tata Indica Vista EV – miejski samochód osobowy, produkowany w Indiach przez koncern Tata Motors.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza generacja pojazdu była produkowana w latach 1998–2018. Był to pierwszy samochód osobowy wyprodukowany w Indiach. Auto zostało zbudowane w klasycznym układzie: silnik umieszczono z przodu, napęd przekazywany był na przednią oś za pośrednictwem manualnej, pięciobiegowej skrzyni biegów[1]. Samochód okazał się bardzo dużym sukcesem sprzedażowym. Pojazd był eksportowany do krajów europejskich i afrykańskich. Atutem samochodu była niska cena. Wadą było słabe wyposażenie. W 2008 roku Tata Motors zaprezentował drugą wersję Tata Indica – model Tata Indica Vista, na 9 Targach Auto Expo w New Delhi. Tata Indica Vista powstał w oparciu o nową płytę podłogową i pomimo tej samej nazwy, był diametralnie nowym samochodem. Zmienił się również wygląd zewnętrzny samochodu. Nowy Tata Indica Vista miał charakterystyczne, długie przednie reflektory, podłużne tylne lampy wzdłuż tylnej klapy, a także specyficznie ukształtowaną, pudełkowatą linię boczną, w której szyby boczne zaczynały się na linii, łączącej krawędzie maski i górną część reflektorów. Samochód był napędzany silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Napęd był przekazywany na przednią oś. Charakterystycznym elementem wnętrza pojazdu były zegary, umieszczone pośrodku deski rozdzielczej[2].

Wersja elektryczna[edytuj | edytuj kod]

Tata Motors European Technical Centre w Warwick (Wielka Brytania) rozpoczął prace nad własnym samochodem elektrycznym w 2006 roku. Początkowo prace prowadzono w oparciu o model Tata Indica. Następnie rozpoczęto prace w oparciu o model Tata Indica Vista, który został wybrany jako podstawowa platforma[3].

Tata Motors był dostawcą nadwozia, a TMETC integratorem całości. W 2011 roku producent zaprezentował w Genewie Tata Indica Vista EV. Projekt budowy Tata Indica Vista EV został sfinansowany między innymi przez rząd Wielkiej Brytanii kwotą 25 milionów funtów za pośrednictwem agencji Automotive Assustance Programme (AAP)[4].

W samochodzie zamontowano napędy elektryczne TM4 PM z Kanady, jednobiegowe skrzynie redukcyjne, grzejniki elektryczne, elektryczną pompę podciśnienia oraz baterie litowo-jonowe. W pojeździe zastosowano również licencyjny system zarządzania bateriami BMS, urządzenia pomocnicze i HVAC zaprojektowane z firmą Tier1. Inżynierowie TMETC samodzielnie opracowywali rozwiązania, dotyczące systemów wysokiego napięcia, elektroniki i rekonfiguracji pojazdów spalinowych na elektryczne[3].

W ramach projektu TMETC zakupił 50,3% udziałów w firmie Miljo Grenland (za 1,92 mln USD) specjalizującej się w opracowywaniu technologii związanych z elektromobilnością. Dostawcą baterii była firma Electrovaya[5].

Napęd[edytuj | edytuj kod]

Samochód był napędzany przez silnik elektryczny z magnesami trwałymi o mocy 75 KM. Źródłem zasilania była bateria litowo-jonowa o pojemności 26,5 kWh. Zasięg pojazdu wynosił 200 kilometrów. Przyspieszenie 0 – 60 km/h wynosiło 10 sekund. Prędkość maksymalna – 105 km/h. Napęd przekazywany był na przednią oś. Baterie zostały umieszczone z tyłu, pod tylnym siedzeniem. Auto było czteroosobowe[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Tata Indica Vista EV EVX (wersja zoptymalizowana pod kątem aerodynamiki i wydajności) została zgłoszona do konkursu X-PRIZE i RAC Low Carbon Vehicle Challenge 2010, gdzie auto zdobyło dwie nagrody[6].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku samochód trafił do sprzedaży w Indiach, w 2009 na rynek norweski i brytyjski, a w 2010 roku na rynek hiszpański. Samochód kosztował w Hiszpanii ok. 30 tys. Euro. W 2015 produkcja została zakończona ze względu na małe zainteresowanie klientów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tata - Historia marki [online], samochody.mojeauto.pl [dostęp 2019-03-25].
  2. The Hindu Business Line: The new-look Indica [online], web.archive.org, 18 grudnia 2009 [dostęp 2019-03-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-12-18].
  3. a b TMETC :: Portfolio :: Tata Motors projects [online], www.tmetc.com [dostęp 2019-03-25].
  4. TATA Indica Vista EV [online], Moto.pl [dostęp 2019-03-25] (pol.).
  5. Electrovaya Partners with Tata Motors and Miljø to Launch Electric Car and Battery Production in Norway [online], Green Car Congress [dostęp 2019-03-25].
  6. a b Tata Indica Vista EV-X – XPrize – Consumer Reports [online], www.consumerreports.org [dostęp 2019-03-25].
  7. MISJA ELEKTROMOBILNOŚĆ [online], emobilitypoland.pl [dostęp 2019-03-25] (ang.).