Ted Kaufman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ted Kaufman
Ted Kaufman, official Senate photo portrait, 2009.jpg
Data urodzenia 15 marca 1939
Senator Stanów Zjednoczonych 2. klasy z Delaware
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 15 stycznia 2009
do 15 listopada 2010
Poprzednik Joe Biden
Następca Christopher A. Coons
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Edward E. „Ted” Kaufman (ur. 15 marca 1939 w Filadelfii) – amerykański prawnik i polityk, Senator Stanów Zjednoczonych z Delaware, przedtem wieloletni współpracownik senatora Joe Bidena.

Po wyborze 4 listopada 2008 na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Biden musiał zwolnić fotel senatora do dnia inauguracji (20 stycznia 2009). Gubernator Delaware Ruth Ann Miner zgodnie z prawem stanu ogłosiła, iż Kaufman zostanie mianowany nowym senatorem do czasu przedterminowych wyborów, które odbędą się w listopadzie 2010 (kadencja kończy się w 2015).

Kaufman ogłosił, iż nie zamierza się ubiegać wtedy o reelekcję. W ogólnej opinii ma odegrać rolę tymczasowego senatora, aby ułatwić wybór faworytowi, synowi wiceprezydenta elekta Beau Bidenowi, prokuratorowi generalnemu stanu. Młodszy Biden ma niebawem rozpocząć służbę w Iraku w charakterze prawnika wojskowego, co uniemożliwia mu objęcie urzędu już teraz.

Kaufman jest też członkiem rady doradczej zespołu przejmującego władzę w Białym Domu (Obama/Biden Transition Team) oraz współprzewodniczącym zespołu wiceprezydenta elekta.

Przedtem od 1991 był wykładowcą na Uniwersytecie Duke’a i zasiada w zarządzie radiofonii (mianowany przez prezydenta Billa Clintona).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)


Poprzednik
Joe Biden
Senator Stanów Zjednoczonych z Delaware
od 15 stycznia 2009
Następca
obecnie