Telerehabilitacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Telerehabilitacja – polega na umożliwieniu dostępu do zbioru usług rehabilitacyjnych osobom niepełnosprawnym „na odległość”, za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych i Internetu[1] Wchodzi w zakres telemedycyny.

Określenie "telerehabilitacja" powstało z połączenia trzech słów. Pierwsza część - „tele”, z języka greckiego, oznacza „na odległość”; przedrostek „re”, z łaciny, oznacza „zwrotność”, „na nowo”; „habilis”, również z łaciny, oznacza „sprawny”, „należyty”[2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Działanie to ma na celu zapewnienie możliwości terapii, bądź jej uzupełnienie, pacjentom, którzy mają ograniczony dostęp do tradycyjnych metod rehabilitacyjnych z powodów zdrowotnych, finansowych bądź geograficznych.

Obejmuje ona zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym udziale osób niepełnosprawnych, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej[3]

Telerehabilitacja jest efektem pojawienia się nowych paradygmatów w rehabilitacji medycznej oraz wzrostem możliwości technologicznych, które pomagają postępować zgodnie z tymi paradygmatami. Stały wzrost możliwości, szybkości i efektywności transferu informacji na dalekie odległości z jednoczesnym spadkiem cen tych usług i infrastruktury powoduje, że stale wzrasta zasięg, który można objąć usługami telerehabilitacyjnymi[4].

Telerehabilitacja może się odbywać za pośrednictwem sieci internetowej i urządzeń komputerowych, które umożliwiają przesyłanie obrazu oraz dźwięku (wideokonferencji), telefonów, stron internetowych bądź profesjonalnych aplikacji i platform do telerehabilitacji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard M. Schein, i inni, Patient Satisfaction with Telerehabilitation Assessments for Wheeled Mobility and Seating, Assistive Technology, 22:215–222.
  2. W. Dega, Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacjia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2004, s. 8.
  3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dz.U. art. 7 z 27 sierpnia.
  4. J. Simpson Challenges and Trends Driving Telerehabilitation.
  5. Telerehabilitacja i wirtualna rehabilitacja http://www.neuroforma.pl/baza-wiedzy/telerehabilitacja