The Color Orange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

The Color Orange – organizacja założona w 2008 roku przez Jensa Galschiøta, mająca na celu naświetlenie naruszania praw człowieka w Chinach z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w roku 2008[1].

Apel[edytuj | edytuj kod]

The Color Orange został wykorzystany jako symbol protestu przeciwko naruszania praw człowieka w Chinach. Głównym celem organizacji było danie uczestnikom, odwiedzającym oraz chińskiej populacji możliwości poinformowania świata, że coś jest nie tak. W tym celu użyto pomarańczowych kapeluszy, toreb, krawatów, papieru, ubrań itd. Organizacja wypowiedziała się na temat naruszania praw: "Pełna cenzura może zabronić używania symboli praw człowieka, ale organizacja The Color Orange nie może zostać zakazana."[2]

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Pomalowanie Kolumny Wstydu (Pillar of Shame) na pomarańczowo[edytuj | edytuj kod]

Organizacja The Color Orange zadecydowała pomalowanie Kolumny Wstydu, która stała się symbolem pamięci o masakrze na placu Tian’anmen. Celem akcji było oprotestowanie naruszania praw człowieka.

Jens Galschiøt i jego załoga polecieli do Hongkongu, by osobiście pomalować statuę, ale, kiedy dwudziestego szóstego kwietnia przybyli na miejsce, nie zostali wpuszczeni do miasta. Artysta został zatrzymany już w porcie lotniczym[3].

Ruch Chińskiej Demokracji zadecydował o pomalowaniu rzeźby w celu skupienia się na prawach człowieka w Chinach oraz by wesprzeć działania organizacji The Color Orange. Statua została pomalowana przez studentów Uniwersytetu w Hongkongu oraz chińskich członków Ruchu Demokratycznego bazującego w tym samym mieście. Do Ruchu należą między innymi: prezes Unii Handlowej w Hongkongu, Cheuk Yan Lee, poeta Szeto Wah, prawnik Albert Ho, aktywista i artysta Longhair oraz niektórzy członkowie Parlamentu.

Wspieranie The Color Orange przez duńskich celebrytów[edytuj | edytuj kod]

Podczas Olimpiady w Chinach organizacja rozpoczęła ubieranie rzeźb w pomarańczowe ubrania[4].

Włamanie na chińską stronę Igrzysk Olimpijskich[edytuj | edytuj kod]

Organizacja odebrała połączenie od anonimowej osoby twierdzącej, iż hakerzy zmienili nagłówki oficjalnej strony Olimpiady w Chinach na pomarańczowe. Kolor pomarańczowy to symbol naruszania praw człowieka w Chinach[5].

Usain Bolt wygrywa bieg na 100 metrów, nosząc pomarańczową bransoletę[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojego legendarnego biegu Usain Bolt miał przy sobie pomarańczową bransoletę. Jens Galschiøt twierdził, że nie znał motywów Bolta dotyczących bransolety. W czasie Olimpiady w 2008 roku kolor pomarańczowy stał się sygnałem dla świata, iż coś jest nie tak z prawami człowieka w Chinach[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]