The Complete Works of Charles Darwin Online

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

The Complete Works of Charles Darwin Online (lub Darwin Online) – wolnodostępna strona internetowa, zawierająca całkowity dorobek dzieł drukowanych i rękopisów Karola Darwina i materiały dodatkowe.

Przy pomocy powyższej strony zostały udostępnione dzieła Charlesa Darwina w postaci oryginalnej, czyli anglojęzycznej oraz przekłady tych dzieł na języki: polski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, duński. Najwięcej dzieł Charlesa Darwina udostępniono w języku angielskim.

W języku polskim udostępniono:

  • O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt
  • Zmienność zwierząt i roślin w stanie kultury
  • O pochodzeniu człowieka
  • Wyraz uczuć u człowieka i zwierząt
  • Dobór płciowy

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

Darwin Online to projekt badawczy University of Cambridge. Jego celem jest udostępnianie wszystkich dzieł drukowanych i zachowanych rękopisów (poza nieopublikowanymi listami), które zostały zgromadzone w ramach Darwin Correspondence Project. Darwin Online zawiera największą listę ujętych w bibliografii publikacji Darwina i największy katalog rozproszony publikacji i rękopisów uczonego. Na stronie udostępniony jest również obszerny zbiór dodatkowych materiałów, takich jak recenzje książek Darwina, opisy okazów zwierząt i roślin, jakie zgromadził podczas podróży statkiem HMS Beagle, nekrologów i wspomnień, jak również prac cytowanych lub czytanych przez Darwina. Strona opisuje również ogólnie historię projektu i zawiera komentarze, zarówno w formie zgromadzonych materiałów źródłowych jak i specjalnie przygotowane dla tego projektu.

Projekt datuje się od 2002; początkowo stworzono wersję pilotażową The writings of Charles Darwin on the web, która w październiku 2006 została zastąpiona obecną stroną. Uruchomienie strony zyskało duży rozgłos[1][2], a projekt został szeroko zrecenzowany przez fachowe publikacje biologiczne[3][4] i bibliotekoznawcze[5].

Strona zawiera co najmniej jedną kopię wszystkich znanych publikacji Darwina, zarówno w wersji tekstowej (ok. 66 tysięcy stron) jak i graficznej (ok. 80 tys. grafik). Większość materiałów nie była wcześniej dostępna w Internecie i nie była nawet w żaden sposób reprodukowana. Nowe pozycje są ciągle wyszukiwane i dodawane wraz z nowymi edycjami i tłumaczeniami.

W kwietniu 2008 opublikowano prywatne pisma Darwina. Wydarzenie to było największą dotychczasową publikacją nowych materiałów na temat Darwina. Zbiór obejmuje ok. 20 tys. pozycji, składających się z ok. 90 tys. grafik. Jedną z nich jest pamiętnik Emmy Darwin (1808–1896), żony Darwina[6][7].

Dostęp do strony jest otwarty, nie pobiera się żadnych opłat. Jest objęta prawem autorskim z pozwoleniem na wykorzystanie niekomercyjne.

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

Projekt był finansowany z prywatnych środków założyciela Johna van Wyhe'a od 2002 do 2005. W latach 2005–2008 projekt był sponsorowany przez brytyjski Arts and Humanities Research Council i Charles Darwin Trust. Główny beneficjent, John van Wyhe, jest dyrektorem projektu. Obecnie projekt jest wspierany przez darowizny osób prywatnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Darwin's works go online. 19 października 2006. [dostęp 2009-11-18]. (ang.).
  2. Darwin hat sich um Religion nicht gekümmert. [dostęp 2009-11-18]. (niem.).
  3. Nigel Williams. Darwin unlimited. „Current Biology”. 16 (22), s. R938, 2006. DOI: 10.1016/j.cub.2006.10.034. (ang.). 
  4. Henry Nicholls. A life online. „Nature”. 443, s. 746–747, 2006. DOI: 10.1038/443746a. (ang.). 
  5. The Complete Work of Charles Darwin Online. [dostęp 2009-11-18]. (ang.).
  6. Wife's diaries shed light on Darwin. [dostęp 2009-11-18]. (ang.).
  7. Diaries of Darwin's wife to be published online. [dostęp 2009-11-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]