The Musical Box (utwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Musical Box
Wykonawca utworu
z albumu Nursery Cryme
Genesis
Wydany

1971

Nagrywany

sierpień 1971 w Trident Studios

Gatunek

Rock progresywny

Długość

10:24

Twórca

Tony Banks
Peter Gabriel
Mike Rutherford
Steve Hackett
Phil Collins

Producent

John Anthony

Wydawnictwo

Charisma/Virgin (GBR)
Atlantic (US)

The Musical Box – utwór muzyczny brytyjskiej grupy rockowej Genesis zamieszczony na albumie Nursery Cryme wydanym w 1971.

Kompozycja i fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jego pierwowzór stworzył Anthony Phillips, komponując instrumentalny utwór zatytułowany Manipulation, opublikowany jedynie w wersji demo. Po odejściu Philipsa utwór został rozbudowany przez pozostałych czterech członków zespołu, dodano również tekst autorstwa Petera Gabriela opowiadający makabryczną historię, w której dziewczynka imieniem Cynthia młotkiem od krokieta odcina głowę swemu koledze Henry’emu. Później znajduje pozytywkę (tytułowy Musical Box) należącą do niego i otwierając ją uwalnia ducha zmarłego chłopca, który szybko staje się starcem nie przestającym jednak pożądać fizycznie Cynthii. Utwór nawiązuje do Alicji w krainie czarów i dziecięcych rymowanek, od których pochodzi również tytuł albumu Nursery Cryme, zaś jego akcja jest umiejscowiona w wiktoriańskiej Anglii[1]. Bohaterowie piosenki są głównym motywem okładki albumu, zaprojektowanej przez Paula Whiteheada. Ton w warstwie muzycznej nadają gitary 12-strunowe, przeplatane solówkami na gitarze prowadzącej. Dopiero w ostatniej części pojawia się gitara basowa oraz organy, tworzące wraz z ekspresyjnym śpiewem Petera Gabriela potężny punkt kulminacyjny całego utworu.

Wersje koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Kompozycja nabrała jeszcze mocniejszego charakteru na koncertach, podczas których Gabriel zakładał na głowę maskę pomarszczonego starca, by w sugestywny sposób przekazać emocje i pragnienia starego Henry’ego, zaś pulsujące światła na scenie podkreślały dramatyczny, pięciokrotnie powtórzony okrzyk Now! (Teraz!). Utwór był żelaznym punktem koncertów zespołu, aż do odejścia Petera Gabriela w 1975 roku. Bardzo udana jego wersja została wydana na koncertowym albumie Genesis Live z 1973. Później na scenie wykonywano jedynie końcowy fragment utworu. Na płycie Seconds Out z 1977 połączony jest on z utworem The Lamb Lies Down On Broadway. Ostatnie jego wykonanie miało miejsce w czasie trasy koncertowej The Way We Walk w 1992, gdzie jest on fragmentem kompozycji Old Medley, będącej wiązanką kilku starszych utworów.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Bowler B. Dray: Genesis. s. 68.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]