Ulica Kolegialna w Płocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Kolegialna
Kolegialna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Płock

Długość

980 m

Przebieg
światła 0 m ul. Tumska
światła 220 m ul. 1 Maja
pl. Obrońców Warszawy
310 m pl. Obrońców Warszawy
500 m ul. Misjonarska
770 m ul. Gradowskiego
światła 980 m al. Kilińskiego
Położenie na mapie Płocka
Mapa konturowa Płocka, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Kolegialna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Kolegialna”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Kolegialna”
52,542312°N 19,696016°E/52,542312 19,696016

Ulica Kolegialna – ulica na osiedlu Kolegialna w Płocku. Zaczyna się na Starym Mieście przy skrzyżowaniu z ulicą Tumską, a kończy 980 metrów dalej za skrzyżowaniem z al. Kilińskiego. Nazwa ulicy pochodzi od znajdującej się przy niej dawnej kamery pruskiej - siedziby kolegialnych władz Płocka z początków XVIII wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historyczne opisy ulicy Kolegialnej sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Po drugim rozbiorze Polski Płock znalazł się pod zaborem pruskim. Nowe władze miasta postanowiły opracować plan regulacji, zakładający wyburzenie murów obronnych wokół śródmieścia, które znacznie utrudniały rozwój przestrzenny. Prace rozpoczęły się w 1803 roku, a jedną z wielu zmian było wytyczenie nowego przebiegu ulicy Szerokiej (obecnie ul. Józefa Kwiatka) wraz z jej przedłużeniem - ulicą Kolegialną. Miała ona zapewnić komunikację z nową dzielnicą dla urzędników pruskich, ulokowaną na południowy wschód od Starego Miasta, dookoła obecnego pl. Obrońców Warszawy[1].

Ważne obiekty[edytuj | edytuj kod]

Kolegialna 9 - Pałac Ślubów[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy pałac bankiera i społecznika Ludwika Flataua zbudowany około 1885 r. Budynek zawdzięcza swą nazwę mieszczącemu się w nim urzędowi stanu cywilnego. Znajduje się tu tablica pamiątkowa ku czci adwokata i działacza społecznego Kazimierza Askanasa.

Kolegialna 19 - dawna kamera pruska[edytuj | edytuj kod]

Surowy, klasycystyczny budynek kamery (Collegien Haus) zbudowany w 1802 r. na podstawie projektu Davida Gilly. Jego pierwotnym przeznaczeniem była siedziba administracji pruskiej. W 1844 r. został rozbudowany z polecenia nowych władz guberni płockiej. Po obu stronach dobudowano skrzydła zwieńczone tympanonami[2]. W gmachu mieści się dzisiaj delegatura mazowieckiego urzędu wojewódzkiego.

Kolegialna 23 - szkoła muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Budynek u zbiegu ulic Kolegialnej i Misjonarskiej, datowany na koniec XIX wieku. W 1911 r. zaadaptowany został na gimnazjum żeńskie, ośmioklasową szkołę prywatną. W 1920 r. szkołę upaństwowiono wraz z nadaniem jej imienia Reginy Żółkiewskiej, żony hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Dyrektorem placówki w latach 1908-1932 była Marcelina Rościszewska - bohaterka z czasów obrony Płocka w 1920 r.[2]. W czasie II wojny światowej budynek mieścił siedzibę policji niemieckiej[1]. Obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

Kolegialna 40 / Kilińskiego 6a i 8a - rogatki warszawskie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rogatki miejskie Płocka.

Klasycystyczne rogatki warszawskie (zwane też wyszogrodzkimi) wzniesione zostały w latach 1816-1818 wg projektu Jakuba Kubickiego. Stanowią dwa budynki zlokalizowane po dwóch stronach ul. Kolegialnej zaraz przed jej rozwidleniem na ul. Wyszogrodzką i Słoneczną. Zbudowane na planie prostokąta z charakterystycznymi wgłębionymi portykami z kolumnami w porządku jońskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Włodzimierz Serafimowicz, Bogumił Trębala: Z dziejów budownictwa w Płocku. Wiesław Koński. Płock: 2008, s. 31. ISBN 978-83-88387-22-7.
  2. a b Mirosław Romanowski: Przewodnik Płock i okolice. Katarzyna Strumińska. Płock: 2002, s. 21,35,40.