Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej
Bieżanów-Prokocim
Ilustracja
Widok na zachód od przystanku tramwajowego "Ćwiklińskiej".
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Długość

1,1 km

Przebieg
ul. Leonida Teligi, ul. Erazma Jerzmanowskiego
ul. Telimany, ul. Aleksandry
ul. Barbary, ul. Heleny
ul. Mała Góra
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej”
Ziemia50°00′55,0″N 20°01′15,0″E/50,015278 20,020833

Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej – ulica w Krakowie, położona w całości w administracyjnej Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Na całej długości jest dwujezdniowa, z torowiskiem tramwajowym biegnącym po północnej stronie, oddanym do użytku w 1978 roku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica zaczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Leonida Teligi i ul. Erazma Jerzmanowskiego, gdzie staje się fizycznym przedłużeniem tej pierwszej. Na początkowym odcinku, kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem w kierunku wschodnim, arteria ogranicza Park Aleksandry oraz VI Komisariat Policji.

Następnie na wysokości skrzyżowania z ulicą Telimany i ul. Aleksandry, ogranicza także Kościół Najświętszej Rodziny. Na końcowym odcinku, przy ulicy znajduje się pętla tramwajowa „Nowy Bieżanów P+R”, MPK Kraków. Ulica kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Mała Góra[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej na terenach, po których obecnie przebiega ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej, znajdowały się głównie pola uprawne. Ulica w obecnym kształcie została wytyczona na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jako dalsza część istniejącej już wcześniej ul. Leonida Teligi[2][3]. Jeszcze przed wytyczeniem ulicy w dniu 23 grudnia 1978 roku oddano do ruchu torowisko tramwajowe do pętli „Nowy Bieżanów P+R”, biegnące wzdłuż dzisiejszej ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej[4]. W roku 1998 nastąpiła przebudowa torowiska, biegnącego w ciągu ulicy[5]. Około 2015 roku u zbiegu ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej, ul. Telimany i ul. Aleksandry wybudowano rondo[6].

Dawniej ulica była w całości czteropasmowa, dwujezdniowa na całej długości. W 2018 roku od skrzyżowania z ulicą Mieczysławy Ćwiklińskiej, ul. Telimany i ul. Aleksandry, została zwężona do ulicy dwupamsowej, z pasem zieleni oddzielającym jezdnie ulicy, natomiast na początkowym odcinku zachowano dawny układ, trzech pasów ruchu[7].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Od strony północnej dominuje wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa osiedla Nowy Bieżanów oraz torowisko tramwajowe[1].

Ulica Mieczysławy Ćwiklińskiej w niewielkim fragmencie jest trójpasmową drogą, natomiast w dalszej części jest dwupasmową drogą z torowiskiem tramwajowym, biegnącym wzdłuż ulicy od ul. Wielickiej do pętli „Nowy Bieżanów P+R”, znajdującej się nieopodal skrzyżowania ulicy Mieczysławy Ćwiklińskiej z ulicą Mała Góra. Na ulicy znajdują się trzy zespoły przystanków tramwajowo-autobusowych MPK Kraków – „Nowy Prokocim” (przy skrzyżowaniu z ul. Erazma Jerzmanowskiego i ul. Leonida Teligi), „Ćwiklińskiej” (przy Kościoła Najświętszej Rodziny) oraz „Nowy Bieżanów P+R” (pętla tramwajowo-autobusowa. W otoczeniu arterii znajduje się m.in. Park Aleksandry, Komisariat Policji VI, Kościół Najświętszej Rodziny, osiedle Nowy Prokocim, osiedle Nowy Bieżanów oraz inne punkty handlowe i usługowe[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • DemartKieszonkowy Atlas Krakowa – wydanie z 2007 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
  2. Plan Krakowa 1979. [w:] Miejski System Informacji Przestrzennej [on-line]. msip.krakow.pl. [dostęp 2024-03-21]. (pol.).
  3. Wojciech Gorgolewski: Kraków Mapa. Marian Drążek. Katowice: Wydawnictwo Kartograficzne Witański, 1998. ISBN 83-87502-05-7.
  4. Pętle tramwajowe [online], www.kmk.krakow.pl [dostęp 2024-03-21].
  5. Remonty torowisk w 1998 roku. [w:] Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji [on-line]. [dostęp 2024-03-21]. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2012-10-31)].
  6. Prace na rondzie przy ul. Ćwiklińskiej dobiegają końca [online], www.krakow.pl [dostęp 2024-03-21].
  7. Remont ul. Ćwiklińskiej w Bieżanowie [online], www.krakow.pl [dostęp 2024-03-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]