Ulica Wincentego Witosa w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Wincentego Witosa
Podgórze Duchackie
Ilustracja
Widok na wschód.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Przebieg
ul. Łużycka, ul. Nowosądecka
ul. Gołaśka
ul. Beskidzka, ul. Por. Halszki, trasa Łagiewnicka
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Wincentego Witosa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Wincentego Witosa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Wincentego Witosa”
Ziemia50°00′42,4″N 19°57′39,5″E/50,011778 19,960972

Ulica Wincentego Witosa w Krakowie – ulica w Krakowie, położona w całości w administracyjnej Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Jest częścią III obwodnicy Krakowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica została wytyczona na przełomie lat 60. i 80. XX wieku roku,w zw iązku z budową z nowej arterii komunikacyjnej łączącej skrzyżowanie ul. Henryka Kamieńskiego i ul. Wielickiej z Osiedlem Kurdwanów Nowy[1]. W 2000 roku w ciągu ulicy oddano do użytku torowisko tramwajowe od ulicy Wielickiej do pętli „Kurdwanów P+R” oraz Borka Fałęckiego. Torowisko to wchodzi w skład Krakowskiego Szybkiego Tramwaju[2].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica zaczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicami Nowosądecką i Łużycką, gdzie staje się przedłużeniem tej pierwszej. Na środkowym odcinku, kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem z ulicą Gołaśka, przy ulicy znajduje się Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Przy ulicy znajduje się również jedna z filii Biblioteki Kraków. Dalej ulica biegnie w kierunku zachodnim, gdzie na wysokości skrzyżowania z ul. Por. Halszki i ul. Beskidzką, znajduje się przy niej pętla tramwajowa „Kurdwanów P+R” – jedyna pętla tramwajowa w Krakowie zbudowana na estakadzie. Ulica kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Zbigniewa Herberta, ul. Jerzego Turowicza i Trasą Łagiewnicką, gdzie jej przedłużeniem staje się Trasa Łagiewnicka[3].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Ulica Wincentego Witosa jest czteropasmową drogą z torowiskiem tramwajowym do pętli „Kurdwanów P+R” oraz Borka Fałęckiego z, ulokowanym w pasie zieleni, dzielącym obie jezdnie ulicy. W ciągu ulicy znajdują się trzy przystanki tramwajowo-autobusowe MPK Kraków – „Nowosądecka” (przy skrzyżowaniu z ul. Nowosądecką i ul. Łużycką), „Witosa” (przy blokach Osiedla Kurdwanów Nowy) oraz pętla tramwajowo-autobusowa „Kurdwanów P+R” (przy skrzyżowaniu z ulicą Beskidzką i ul. Por. Halszki). Ulica jest częścią III obwodnicy Krakowa[4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13325-2.
  2. Pętle tramwajowe K - Kurdwanów. [w:] kmk.krakow [on-line]. [dostęp 2024-04-13].
  3. a b Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2024. ISBN 978-83-8184-589-2.
  4. Mapy i schematy KMK. [w:] Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie [on-line]. ztp.krakow.pl. [dostęp 2024-05-06]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Demart – "Kieszonkowy atlas Krakowa" – wydanie z 2007 roku