Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi
WTPLIO, WTPLiOnUiNC
Państwo

 Polska

Siedziba

Grochowska 259/A, 03-844, Warszawa, Polska

Rodzaj stowarzyszenia

Organizacja Pożytku Publicznego

Profil działalności

Pomoc lekarska i opieka

Zasięg

Polska

Prezes towarzystwa

Ewa Angowska[1]

Nr KRS

0000080795

Data rejestracji

23 stycznia 2002 r.

Powiązania

Pelagia Popławska

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi”
Ziemia52°14′44″N 21°04′24″E/52,245464 21,073296
Strona internetowa

Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi - ośrodek pomocy dla osób po kryzysach psychicznych w powrocie do społeczeństwa i uzyskaniu równowagi emocjonalnej[2]. Obecnie WTPLIO prowadzi 4 placówki w Warszawie oferujące pomoc psychologiczną, wsparcie psychiczne i rehabilitację psychospołeczną dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin[2][3].

Obszary działań[2]:

  • Pomoc psychologiczna
  • Rehabilitacja
  • Terapia
  • Usługi socjalne
  • Pomoc społeczna
  • Ochrona zdrowia

Odbiorcy działań[2]:

  • Ofiary przemocy, przestępstw
  • Osoby w kryzysie
  • Osoby chore

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze w czasach byłego Królestwa Kongresowego nie istniały instytucje samorządowe zajmujące się pomocą społeczną i opieką nad osobami z zaburzeniami psychicznymi, w przeciwieństwie do innych guberni Cesarstwa Rosyjskiego czy ziem zaboru pruskiego i austriackiego. W 1889 r. założono Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi z inicjatywy Pelagii Popławskiej. Do celów Towarzystwa należało zapewnienie bezpłatnej pomocy lekarskiej ubogim chorym z zaburzeniami psychicznymi, poprzez zakładanie ambulatoriów, szpitali, warsztatów. Statut Towarzystwa został zatwierdzony w maju 1900 r. i w tym samym roku został wybrany jego pierwszy zarząd, zrzeszając wielu wybitnych i wpływowych ludzi[4].

W 1903 roku WTPLIO założyło Szpital „Drewnica”, a w 1911 r. wybudowało w Karolinie (obecnie część miejscowości Otrębusy) na terenach podarowanych przez Karolinę Bobrowską pierwsze w kraju sanatorium dla niezamożnych osób z zaburzeniami psychicznymi, znaną pod nazwą Pałac Karolin[4]. Ówczesnym kierownikiem był dr Wacław Knoff. Już po wojnie, w 1947 roku, sanatorium zostało rozwiązane i przejęte przez państwo, następnie przekazane na siedzibę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”[4][5].

Warszawskie Towarzystwo zostało ponownie zarejestrowane po 43 latach przerwy w działaniu w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie (obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie) w dniu 21 listopada 1991 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://rejestr.io/krs/80795/warszawskie-towarzystwo-pomocy-lekarskiej-i-opieki-nad-psychicznie-i-nerwowo-chorymi
  2. a b c d Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki Nad Psychicznej i Nerwowo Chorymi [online], ngo.pl [dostęp 2020-12-21] (pol.).
  3. WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO POMOCY LEKARSKIEJ I OPIEKI NAD PSYCHICZNIE I NERWOWO CHORYMI | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 2020-12-21].
  4. a b c d Historia - Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi [online], wtplio.pl [dostęp 2020-12-21].
  5. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze", Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" [online], Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" [dostęp 2020-12-21] (pol.).