Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Absalom (syn Dawida)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Absalom (syn Dawida)


[[Plik:Absalom Albert Weisgerber.jpg|left|100px]]
'''[[Absalom (syn Dawida)|Absalom]]''' ('''אַבְשָׁלוֹם''', [[Język hebrajski|hebr.]] '''Avšalom''')   (ur. po [[1010 p.n.e.]] w [[Hebron]]ie, zm. przed [[970 p.n.e.]] w [[Las Efraima|"Lesie Efraima"]]) - postać [[Biblia|biblijna]], syn [[Królowie Judy i Izraela|izraelskiego króla]] [[Dawid (król Izraela)|Dawida]]. W odwecie za gwałt na jego rodzonej siostrze zamordował swojego przyrodniego brata [[Amnon]]a. Po kilku latach wygnania uzyskał łaskę ojca. Później zbuntował się przeciw niemu, w [[Hebron]]ie ogłosił się królem i zajął [[Jerozolima|Jerozolimę]]. Wojska Dawida pokonały armię Absaloma w lesie Efraima. Po porażce uciekający na mule Absalom zaczepił swoimi długimi włosami o gałęzie dębu. Tak wiszącego zastał go dowódca wojsk Dawida, [[Joab]], który - wbrew rozkazom królewskim - zabił Absaloma. [[Hagada]] twierdzi, że śmierć Absaloma była karą za jego fałszywą dumę (z powodu wspaniałych włosów odziedziczonych po [[Adam i Ewa|Adamie]]) i za sprzeniewierzenie się ojcu. Nie ma dla niego miejsca w przyszłym świecie, jednak ze względu na żal ojca ominęły go w piekle najgorsze kary. Z imieniem tego syna Dawida wiąże się znajdujący w dolinie [[Cedron]]u w [[Jerozolima|Jerozolimie]] tzw. grób Absaloma (''Yad Avshalom''). W rzeczywistości jest to część większego zespołu grobowego, pochodzącego z [[I wiek p.n.e.|I wieku p.n.e.]] Przez stulecia mieszkańcy Jerozolimy pokazywali ten grobowiec, przypominając, jak kończą synowie sprzeciwiający się ojcom. ''[[Absalom (syn Dawida)|Czytaj więcej …]]''
Absalom (אַבְשָׁלוֹם, hebr. Avšalom) (ur. po 1010 p.n.e. w Hebronie, zm. przed 970 p.n.e. w "Lesie Efraima") - postać biblijna, syn izraelskiego króla Dawida. W odwecie za gwałt na jego rodzonej siostrze zamordował swojego przyrodniego brata Amnona. Po kilku latach wygnania uzyskał łaskę ojca. Później zbuntował się przeciw niemu, w Hebronie ogłosił się królem i zajął Jerozolimę. Wojska Dawida pokonały armię Absaloma w lesie Efraima. Po porażce uciekający na mule Absalom zaczepił swoimi długimi włosami o gałęzie dębu. Tak wiszącego zastał go dowódca wojsk Dawida, Joab, który - wbrew rozkazom królewskim - zabił Absaloma. Hagada twierdzi, że śmierć Absaloma była karą za jego fałszywą dumę (z powodu wspaniałych włosów odziedziczonych po Adamie) i za sprzeniewierzenie się ojcu. Nie ma dla niego miejsca w przyszłym świecie, jednak ze względu na żal ojca ominęły go w piekle najgorsze kary. Z imieniem tego syna Dawida wiąże się znajdujący w dolinie Cedronu w Jerozolimie tzw. grób Absaloma (Yad Avshalom). W rzeczywistości jest to część większego zespołu grobowego, pochodzącego z I wieku p.n.e. Przez stulecia mieszkańcy Jerozolimy pokazywali ten grobowiec, przypominając, jak kończą synowie sprzeciwiający się ojcom. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2008-01-09[edytuj | edytuj kod]

Absalom (אַבְשָׁלוֹם, hebr. Avšalom) (ur. po 1010 p.n.e. w Hebronie, zm. przed 970 p.n.e. w "Lesie Efraima") - postać biblijna, syn izraelskiego króla Dawida. W odwecie za gwałt na jego rodzonej siostrze zamordował swojego przyrodniego brata Amnona. Po kilku latach wygnania uzyskał łaskę ojca. Później zbuntował się przeciw niemu, w Hebronie ogłosił się królem i zajął Jerozolimę. Wojska Dawida pokonały armię Absaloma w lesie Efraima. Po porażce uciekający na mule Absalom zaczepił swoimi długimi włosami o gałęzie dębu. Tak wiszącego zastał go dowódca wojsk Dawida, Joab, który - wbrew rozkazom królewskim - zabił Absaloma. Hagada twierdzi, że śmierć Absaloma była karą za jego fałszywą dumę (z powodu wspaniałych włosów odziedziczonych po Adamie) i za sprzeniewierzenie się ojcu. Nie ma dla niego miejsca w przyszłym świecie, jednak ze względu na żal ojca ominęły go w piekle najgorsze kary. Z imieniem tego syna Dawida wiąże się znajdujący w dolinie Cedronu w Jerozolimie tzw. grób Absaloma (Yad Avshalom). W rzeczywistości jest to część większego zespołu grobowego, pochodzącego z I wieku p.n.e. Przez stulecia mieszkańcy Jerozolimy pokazywali ten grobowiec, przypominając, jak kończą synowie sprzeciwiający się ojcom.