Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Jastrzębie-Zdrój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jastrzębie-Zdrój[edytuj | edytuj kod]

Artykuł kilka lat temu zdobył medal, później odebrany z powodu pogorszenia się jego jakości. Po licznych poprawkach, które wprowadziło kilku Wikipedystów, zgłaszam go jako kandydata na Dobry artykuł. Hasło jest bogate w merytoryczną treść i ilustracje. Mankamenty stanowią m.in. przypisy, w większości nie w szablonach oraz mało rozbudowany wstęp. Kanion (dyskusja) 17:06, 15 sty 2014 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. „Na początku lat 80. władze wyraziły zgodę na budowę drugiego kościoła, tym razem na osiedlu IV”. Ja akurat wiem które osiedle to IV, ale z treści artykułu to nie wynika.--WTM (dyskusja) 18:43, 20 sty 2014 (CET) Wykreślam, zdanie zostało zmodyfikowane Kanion (dyskusja) 16:29, 21 sty 2014 (CET)
  2. Sekcja gospodarka przestarzała. Patrz Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”. --WTM (dyskusja) 18:53, 20 sty 2014 (CET) Wykreślam, uaktualniono informacje w tekście i źródła Kanion (dyskusja) 16:29, 21 sty 2014 (CET)
  1. Tak na szybko, moje uwagi:

Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca terenów, na których dziś położone jest miasto pochodzi z października 1293 r., gdy ziemie te należały do księstwa opolsko-raciborskiego[15]. W dokumencie odnowionym przez Przemysława pojawia się Bzie jako Byze[16]. W księdze fundacyjnej biskupstwa zanotowano słowa: Item in Bozegora sive Monte Oliveti solvitur decima more polonico valet 5 marcam („Podobnie w Bożej Górze, zwanej też Górą Oliwną, była oddawana dziesięcina według zwyczaju polskiego w wysokości 5,5 grzywny”[17]). W Liber fundationis pojawiła się również wzmianka o Boryni[18], Szerokiej[19] oraz Ruptawie[20].

W 1481 r. dokonano podziału majątków w Bziu, które wówczas należało do rodziny Rostków. Wykształciły się odrębne majątki wzmiankowane na przełomie XVII i XVIII w. – Bzie Dolne (1678), Bzie Górne (1711), Bzie Średnie (1711), Bzie Zameckie (1714), a także założona w 1783 r. Kolonia Jana. W 1700 r. powstaje Pochwacie[21], a w 1794 r. Zofiówka

Jak dla mnie za duży przeskok w dziejach, jedne wydarzenia są opisywane wyjątkowo szczegółowo zaś o losach wsi w XV, XVI i XVII wieku cisza. Po czym znów mamy bardzo szczegółowy opis uzdrowiska. Przydałoby się cokolwiek, aby nie było takiego przeskoku. Brak również informacji o przynależności administracyjnej w poszczególnych okresach historii miasta: Księstwo Raciborskie, Wodzisławskie Państwo Stanowe, powiat pszczyński, powiat rybnicki, powiat wodzisławski.

Kościół parafialny św. Barbary i Józefa, XVII w., nr rej. 738/66 z 5.08.1966 – drewniany obiekt sakralny przeniesiony do Jastrzębia z Jedłownika (obecnie dzielnicy Wodzisławia-Śląskiego).

Kościół został przeniesiony nie z Jedłownika ale z Wodzisławia Śląskiego ew. Wodzisławia Śląskiego – Jedłownika. Jedłownik od 1946 jest dzielnicą Wodzisławia.

--Swd (dyskusja) 13:50, 24 sty 2014 (CET)

Dostrzeżone braki językowe

Jastrzębie-Zdrój znajduje się na 14. miejscu zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni w województwie śląskim, a na 43. miejscu pod względem liczby mieszkańców i 36. pod względem powierzchni w Polsce.

Wydaje mi się, że najpierw powinny być dane dotyczące Polski, zaś później województwa.

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zasiada dwóch posłów VII kadencji z okręgu rybnickiego związanych

Lepiej chyba nazwać go okręgiem nr 30 z uwagi na inne okręgi które również można nazywać rybnickimi.

Jastrzębie-Zdrój położone jest poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Na wschód od miasta przebiega droga krajowa 81, zaś na zachód od niego autostrada A1. Przez teren miasta przebiegają dwie drogi wojewódzkie: 933 (z zachodu na wschód) oraz 937 (z północy na południe), a także Droga Główna Południowa, pełniąca rolę obwodnicy

Ciężko tutaj odróżnić drogi które przebiegają w pobliżu miasta i w samym mieście. Jak dla mnie do poprawy. Brak również informacji o drogach wojewódzkich (tych które przebiegają w mieście) w kierunku jakich miejscowości przebiegają (Cieszyn, Pszczyna, Racibórz, Wodzisław).

Przed II wojną światową na terenie uzdrowiska znajdowały się dwa pensjonaty żydowskie oraz żydowski dom modlitwy. Do Jastrzębia-Zdroju przybył gliwicki rabin dr Wilhelm Münz

Tutaj należałoby uścislić kiedy przed II wojną światową – bo może to sugerować, że w średniowieczu… To trzeba by dokładniej sprawdzić bo z tego co się orientuję to ludność żydowska z okolic Jastrzębia miała synagogę w Wodzisławiu, protestanci parafię w Wodzisławiu zaś kościoły należały do Dekanatu Wodzisławskiego.

Największym miejskim piłkarskim klubem sportowym jest GKS 1962 Jastrzębie założony w 1962 roku, który od sezonu 2011/2012 gra w IV lidze. Jest to spadek z 1 ligi, w której niegdyś grał klub (dawne GKS Jastrzębie). Spadek był spowodowany brakiem funduszy na spłacenie drużyny i takim to sposobem została założona nowa. Drużyna rozgrywa mecze piłkarskie na Stadionie miejskim przy ulicy Harcerskiej o pojemności sześciu tysięcy miejsc siedzących

Klub jest bardzo rozpoznawalny na siatkarskim rynku.

Główną instytucją sportową w Jastrzębiu-Zdroju jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Jak dla mnie styl tych fragmentów to totalne nieporozumienie. Do poprawy. Nagrody i wyróżnienia Nie wiem czy ta sekcja jest potrzebna…

--Swd (dyskusja) 13:50, 24 sty 2014 (CET)

Dostrzeżone braki uźródłowienia
  1. Cały sport Misiek2 PISZ 14:12, 18 sty 2014 (CET)
  2. Niestety w różnych miejscach w całym artykule sporo jest zdań i akapitów pozbawionych odsyłacza wskazującego źródło informacji. Gdyby nie braki w uźródłowieniu – byłbym za wyróżnieniem. Poza tym kilka przypisów wymaga też uzupełnienia (wstawiony jest sam adres www bez opisu). Kenraiz (dyskusja) 20:33, 19 sty 2014 (CET)
  3. Szczególnie sport ale nie tylko--Swd (dyskusja) 13:50, 24 sty 2014 (CET)


Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. Poprawiłem kilka disambigów, ale zostały 4, którym nie dałem rady. Kiepsko wygląda używanie ikonek do numerów dróg - to ma być jednak wizytówka Wikipedii :/ Nie jestem przekonany do liczby grafik w tekście oraz do częstego stosowania list - wolałbym chyba jednak bardziej tekst niż punkty. Lukasz Lukomski (dyskusja) 17:19, 15 sty 2014 (CET) Ikonki poprawione, ilość list i grafik zmniejszona. Disambigi jeszcze do zrobienia. Kanion (dyskusja) 16:29, 21 sty 2014 (CET)
  2. Mam wrażenie, że brakuje linków wewnętrznych do innych haseł Wikipedii. A przynajmniej mogłoby ich być więcej. Wiele rzeczy związanych z Jastrzębiem ma oddzielne artykuły. Szybki przykład: Muzeum Dzwonków w Jastrzębiu-Zdroju - jest taki artykuł, a niepodlinkowany. --WTM (dyskusja) 18:43, 20 sty 2014 (CET) Muzeum dzwonków i kilka innych już podlinkowanych Kanion (dyskusja) 16:29, 21 sty 2014 (CET)
Poprawiono
  1. - w komunikacji usunięto ikonki do numerów dróg

- zniknęła większość nieistotnych list, m.in. "Ośrodki zdrowia"
- podlinkowano muzeum dzwonków, drogę główną południową
- zmniejszono liczbę grafik
- dodano źródła w sekcji "Religia"
- zaktualizowano gospodarkę Kanion (dyskusja) 16:29, 21 sty 2014 (CET)

Sprawdzone przez