Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Liczba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Liczba[edytuj | edytuj kod]

Nie jestem matematykiem, ale hasło dobrze napisane, w obszernym ujęciu. Zdaję sobie sprawę, że może wymagać dopracowania, ale może ktoś bardziej zorientowany w temacie pomoże. D kuba dyskusja 00:40, 4 kwi 2008 (CEST)

  • Głosy za:
  1. JoteMPe dyskusja 20:15, 10 kwi 2008 (CEST) Nigdy jeszcze ni głosowałem na żaden dobry artykuł, więc nie za bardzo wiem na co powinienem uwagę zwracać – ale ten artykuł mi się po prostu podoba, potknięć nie zauważyłem.
  2. StoK (dyskusja) 22:08, 14 kwi 2008 (CEST) Przeczytałem, jest dobry
  3. Stotr (dyskusja) 07:31, 16 kwi 2008 (CEST)
  4. konrad mów! dobry, dobry… (sztuczny tłum)
  • Głosy przeciw (podaj, co należy poprawić):
  • Dyskusja:
    • Dzięki za zgłoszenie (jestem głównym autorem tego artykułu). Obawiam się co prawda, że jak zwykle w przypadku artykułu matematycznego przetrwa on dwa tygodnie bez jednego głosu, bo wszyscy się będą bali dać ten pierwszy. No nic, zobaczymy. Dodam tylko, że początkowo chciałem napisać jeden duży artykuł na medal, ale temat tak się rozrósł, że w końcu część historyczną ktoś wydzielił do historia liczb, część aksjomatyczna też została wydzielona i uzyskała medal (jako aksjomaty i konstrukcje liczb), a tu została cała reszta. Pozdrawiam, Olaf @ 18:22, 8 kwi 2008 (CEST)
  • Definicja zbyt szeroka. Ja słyszałem stwierdzenie, że liczba to "element kategorii ilości". Ciekawe, co? :) Grimsson (dyskusja) 19:57, 8 kwi 2008 (CEST)
    • Eee, no nie, jakoś sobie nie wyobrażam np. -2,543534 jako "elementu kategorii ilości" a to jednak liczba. Poproszę o jakieś merytoryczne źródła. Olaf @ 20:51, 8 kwi 2008 (CEST)
  • To prawdopodobnie jest coś więcej niż Dobry Artykuł. Dziwi mnie jednak sposób potraktowania sekcji "Historia" i "Ścisłe definicje liczb" (gołe odesłanie w ramce do odrębnych artykułów). Moim zdaniem byłoby znacznie lepiej, gdyby zostało tu wstawionych parę zdań wprowadzenia w temat i standardowy odsyłacz z zastosowaniem szablonu "main". Kenraiz (dyskusja) 12:47, 9 kwi 2008 (CEST)
    • Nie jestem pewien, czy masz rację co do pierwszego zdania, ale dziękuję. Jeśli chodzi o rozwijanie tych dwóch sekcji, to oczywiście można, ale wtedy natychmiast pojawią się słuszne głosy, że te sekcje są bardzo niekompletne. Wydawało mi się, że obecne rozwiązanie jest bardziej przejrzyste. Zastanowię się, czy da się streścić tę historię i aksjomaty tak, żeby te sekcje stanowiły w miarę spójne całości. Olaf @ 19:26, 9 kwi 2008 (CEST)
  • Techniczna wątpliwość odnośnie sekcji Oznaczenia zbiorów liczbowych: czy rzeczywiście liczby naturalne bez zera gdziekolwiek oznacza sie przez W ? (A poza tym whole numbers to raczej liczby całkowite). Aha, może by też wytłumaczyć dlaczego taki font (blackboard font)? O ile dobrze pamiętam, to to był sposób na oznaczanie boldface font na tablicy. Bo przed TeXem to były w użyciu tylko 3 fonty: zwykły, pochyły i tłusty. I ten tłusty na tablicy robiło się tak jak teraz wygląda mathbb. Ale źródła na to wyjaśnienie nie mam.... Stotr (dyskusja) 07:31, 16 kwi 2008 (CEST)
    • Co do oznaczenia W, przepisałem je z en-wiki. Tam też nie podali źródeł, więc usunąłem je z polskiego artykułu i wstawiłem w en-wiki {{Fakt}}. Co do fontów, nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale skoro nie mamy źródeł, to chyba lepiej zostawić tak jak teraz. Olaf @ 21:22, 19 kwi 2008 (CEST)