Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Prudnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prudnik[edytuj | edytuj kod]

Hasło rozbudowane głównie przeze mnie. Pracowałem nad nim od kwietnia 2018 i wydaje mi się, że udało mi się go doprowadzić do w miarę dobrej postaci, i że tematyka została wystarczająco wyczerpana. Uwagi i propozycje rzeczy do poprawy są oczywiście mile widziane, nawet w przypadku nie przyznania statusu DA chcę żeby hasło prezentowało się jak najlepiej. ElCet (dyskusja) 20:39, 27 lut 2020 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. Artykuł dobrze rozwinięty, jednak widzę dwa mankamenty, które przeszkadzają w uznaniu za DA.
    1. brak jednolitego podejścia do określenia pisowni "roku" wg dzisiejszych standardów (jedna forma). W artykule występują cztery: bez roku, r., z "roku" przed lub po dacie rocznej. Autor najlepiej wybierze odpowiednią.
    2. 10 przypisów bez rozwiniętych szablonów cytowania.
  2. Ponadto artykuł ilustruje galeria notgeldów, jednak zamieszczona bez związków z tekstem. Należy dodać wyjaśnienie, co to są notgeldy i dlaczego te prudnickie warte są zamieszczenia w takiej liczbie, lub dodać zdanie lub dwa i zostawić jeden, dwa notgeldy. Kelvin (dyskusja) 23:56, 5 mar 2020 (CET)
  3. Sekcja transport kolejowy do zrobienia na nowo. Ten szablon, który jest, niewiele tłumaczy, z reguły używa się go w artykułach o stacjach. Tymczasem z artykułu nawet nie wynika, czy w Prudniku jest dworzec!, nie mówiąc o tym, przy jakiej linii leży (podpowiem, to linia kolejowa nr 137. Linia Prudnik – Gogolin od dawna zamknięta, gdzie jest o tym napisane? kićor =^^= 23:18, 6 mar 2020 (CET)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
  1. Wiele akapitów bez przypisów. Te miejsca zostały oznaczone. Kelvin (dyskusja) 23:56, 5 mar 2020 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
  1. Dobrze byłoby uporządkować artykuł wg: Wikipedia:Standardy artykułów/miasto, D kuba (dyskusja) 20:47, 28 lut 2020 (CET)
Podsumowanie po upływie podstawowego czasu

Szkoda, że zgłaszający nie uczestniczył w dyskusji i nie odnosił się do zgłaszanych braków. Zgodnie z regulaminem dyskusja może zostać przedłużona o dwa tygodnie „jeśli nie pojawią się w tym czasie wpisy akceptujące wyróżnienie artykułu od co najmniej 3 osób sprawdzających, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń”. A w tekście niestety znaczne partie tekstu nadal są pozbawione uźródłowienia. @D kuba, @Kelvin na jakiej podstawie wnioskujecie o przedłużenie dyskusji? A po dopracowaniu można go zgłosić ponownie, prawda? Jacek555 22:24, 12 mar 2020 (CET)

Tak, jak pisał Kelvin, Autor zgłoszenia usunął już większość mankamentów. Nie ma chyba sensu zgłaszać dyskusji raz jeszcze, skoro można przedłużyć. D kuba (dyskusja) 15:20, 13 mar 2020 (CET)
Rzecz w tym, że usterki nie zostały usunięte. Już w kilku pierwszych sekcjach można wskazać kilka akapitów pozbawionych przypisów, a autor się nie odzywa. Regulamin określa kiedy mogę przedłużać dyskusję. Kilka fragmentów bez przypisów wylistowuję poniżej. Jacek555 17:18, 13 mar 2020 (CET):
  • „Pierwsza[1] z tych wersji, obalona przez Augustina Weltzla w XIX w. mówi, że drewniany zamek Wagendrösel założyli ok. 1000 roku templariusze, co jest ewidentną nieprawdą, gdyż zakon powstał dopiero w 1118. W XIX w. wieża miała być rozebrana, lecz pruski oficer dowiedziawszy się o jej pochodzeniu, polecił ją zostawić[potrzebny przypis]
  • „Druga[19] wersja, która znajduje już częściowe potwierdzenie w dokumentach historycznych, wskazuje, że założycielem miasta był najwyższy marszałek Królestwa Czech i namiestnik Styrii – czeski wielmoża Wok z Rożemberka (Woko de Rosenberch, Vok I. z Rožmberka)[b]. W latach 1255–1259 założył on w okolicy obecnego Prudnika kilka wsi i w zakolu rzeki Prudnik – zamek gotycki, kontrolujący ruch na szlaku handlowym z Nysy do Opawy.”
  • „Prudnik pozostał w Koronie Czeskiej, stał się dziedziczną posiadłością Piastów opolskich, lenników czeskiego władcy. Władali oni Prudnikiem do śmierci Jana II Dobrego w 1532, na którym wygasła linia opolska.”
  • „W 1816 Prudnik stał się siedzibą powiatu ziemskiego (Landkreis Neustadt O.S.).”
  • „Pomnik został rozebrany w 1945.”
  • „Od 1919 Prudnik należał do nowo utworzonej prowincji Górny Śląsk. Prowincja została zlikwidowana w 1938, a 18 stycznia 1941 utworzono ją ponownie.”
  • „W 1921 w trakcie plebiscytu śląskiego Prudnik znalazł się poza terenem plebiscytowym, choć istniały tu polskie organizacje, w tym Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska.”
  • „Podczas III powstania śląskiego powstańcy z powiatu prudnickiego, strzeleckiego, toszeckiego i kozielskiego należeli do 7 Strzeleckiego Pułku Piechoty. Batalion prudnicki pod dowództwem H. Kabeli i strzelecki pod dowództwem J. Faski brał udział w ciężkich walkach o Garb Chełmu i Żyrową.”
  1. @Jacek555 Niedokładnie przeczytałem regulamin. Sądziłem, że chodzi tylko o brak głosów. Jakkolwiek, gdyby autor podjął dyskusję, można by liczyć na skutek jego starań. To jego pierwsze zgłoszenie, więc chyba brak doświadczenia. Kelvin (dyskusja) 11:31, 15 mar 2020 (CET)
Sprawdzone przez
  1. Kobrabones (dyskusja) 23:23, 10 mar 2020 (CET)