Wikipedia:Wakacje z Wikipedią - My tworzymy internet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wakacje z Wikipedią

Internet nie jest własnością żadnego państwa ani żadnej firmy. Jest po prostu dobrym miejscem, dzięki któremu możemy tworzyć i wymieniać się informacjami oraz zasobami wiedzy. My, to nie znaczy tylko twórcy Wikipedii. Wikipedia jest tylko jednym z przykładów współpracy między internautami w celu nieskrępowanego i otwartego wymieniania się wiedzą oraz kodem.

Żeby tego typu inicjatywy mogły działać, potrzebne jest oprogramowanie - wolne, czyli takie, które można wykorzystywać nieodpłatnie, które można swobodnie rozwijać i swobodnie rozpowszechniać. Jak co roku 15 września obchodzony będzie Software Freedom Day, czyli Dzień Wolnego Oprogramowania. Z tej okazji warto zrobić coś, aby pomóc w rozwoju narzedzi przydatnych do edytowania lub pomóc także rozwijać samo oprogramowanie MediaWiki

Wikipedia jest tylko jednym z przykładów współpracy w oparciu o ideę wolnej kultury. Wiele osób z nas używa także do innych celów wolnego oprogramowania i często je rozwija. Aby nie faworyzować żadnego z nich, możesz przejrzeć już opisane hasła w Wikipedii Kategoria:Wolne i Otwarte Oprogramowanie. Możesz włączyć się w ten ruch, a nawet, jeżeli uważasz, że masz lepszy pomysł, niż tworzenie Wikipedii, śmiało realizuj go. Jeżeli będzie dobry, na pewno przyłączą się do ciebie inni. Im bardziej będzie otwarty, tym więcej osób będzie w nim uczestniczyć.

Jeżeli dopiero dołączyłeś do grona wikipedystów, zachęcamy do skorzystania z pomocy przewodników, którzy mają już doświadczenie we wdrażaniu nowicjuszy do Wikipedii.

Przed rozpoczęciem edytowania, raz jeszcze przejrzyj strony z zasadami.

Cały czas trwa akcja sprzątania Wikipedii, do której możesz się przyłączyć.

Wikipedia:Wakacje z Wikipedią/Kalendarz

My tworzymy internet

Wikipedia:Wakacje z Wikipedią/Internet

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji, spróbuj podziałać w Wikipedii, korzystając z narzędzi: Wikipedia:Narzędzia. Warto się przynajmniej zapoznać ze stroną Pomoc:Personalizacja. Wiele z tych narzędzi ma służyć właśnie ułatwieniu edytowania Wikipedii. Jeżeli coś jest niezrozumiałe, napisz o tym na stronie dyskusji danego narzędzia.
Znasz się choć trochę na programowaniu? Możesz być pomocny, tworząc własnego bota. Skontaktuj się najlepiej z którymś z biurokratów.
Wydaje ci się, że to zbyt trudne rzeczy? Niekoniecznie. Możesz jednak zawsze pomóc, jeżeli chodzi o kwestie techniczne, chociażby przy dodawaniu infoboksów do artykułów. Zobacz do kategorii Artykuły bez infoboksu (ok. 2 000 artykułów, które wymagają wstawienia infoboksu, a pewnie jest ich więcej). Możesz też dołączyć do projektu Infoboksy, a jeśli masz z nimi problem, skontaktuj się z uczestnikami tego wikiprojektu.

Jeżeli lubisz techniczne działania, możesz także zajrzeć do projektów: Sprzątanie szablonów czy Sprzątanie kodu.

Warto oczywiście także udoskonalić artykuły z kategorii Wolne i Otwarte Oprogramowanie (co nie oznacza pisania w superlatywach, a trzymanie się także i tutaj zasady NPW).

Jedenaste zadanie dla Heraklesa

Strona Wikipedia:MediaWiki - lista życzeń była już dawno nie odświeżana, co nie oznacza, że społeczność nie ma żadnych życzeń, jeżeli chodzi o oprogramowanie. Warto jednak zebrane na tej stronie życzenia i opinie uporządkować, przejrzeć ważne zgłoszenia na bugzilli Mediawiki, ewentualnie dodać nowe i może nawet w niektórych przypadkach zdopingować programistów.

Warto przjerzeć w zadaniach dla botów stare i niewykonane zgłoszenia. Może niektóre z nich po modyfikacji (lub bez) dałoby się wykonać.

Dobrze byłoby też utworzyć wspólne repozytorium dla kodu botów i wszelkiego kodu, jaki wykorzystywany jest do rozwijania projektów Wikimedia.

Imprezy towarzyszące :)

15 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Wolnego Oprogramowania.