MediaWiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MediaWiki
wiki
MediaWiki-smaller-logo.png
Logo programu
Producent Wikimedia Foundation
Napisane w PHP
Aktualna wersja stabilna 1.22.2
(28 stycznia 2014)
Aktualna wersja testowa 1.23 alpha
Licencja GNU GPL
Książki w Wikibooks Książki w Wikibooks
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
www.mediawiki.org

MediaWikioprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie Wikipedie i szereg innych projektów znajdujących się pod kuratelą Wikimedia Foundation, jak również innych projektów działających w pełni niezależnie.

MediaWiki zostało napisane w PHP i jest rozpowszechniane na licencji GNU GPL; jako silnika bazy danych używa bazy danych MySQL, PostgreSQL lub Ingres. Do prezentacji wzorów matematycznych korzysta z silnika i języka TeX.

Oprogramowanie MediaWiki ma strukturę modułową i bez większych kłopotów może być modyfikowane i ulepszane przez rozszerzenia (ang. extensions), które dodają nowe funkcje widoczne dla użytkownika systemu jako nowe strony specjalne lub nowe możliwości znaczników wiki.

Osoby chcące stworzyć serwis w oparciu o MediaWiki mogą ją pobrać z repozytorium oprogramowania. Z MediaWiki korzysta wiele znanych serwisów niezwiązanych z Fundacją Wikimedia. Bardzo często są one prowadzone przez środowiska związane z ruchem Open Source. Można też stworzyć dla własnych celów lokalne środowisko wiki (zobacz: informacje na stronach technicznych Wikipedii).

Historia oprogramowania Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie, od 10 stycznia 2001 roku, Wikipedia korzystała z UseModWiki, napisanego przez Clifforda Adamsa (Faza I) i stosowała system łączy CamelCase. Po roku, w styczniu 2002 roku (Faza II) zastosowano silnik oparty na PHP (napisany przez Magnusa Manske), z MySQL-em jako bazą danych i Apache’em jako serwerem WWW. Zrezygnowano w nim z CamelCase. Wkrótce jednak zaczęły się kłopoty z wydajnością, które praktycznie uniemożliwiały edytowanie haseł. Lee Daniel Cocker napisał oprogramowanie od nowa (Faza III) i mechanizm znany dziś jako MediaWiki rozpoczął pracę w lipcu 2002 roku. Pracę nad jego doskonaleniem przejął Brion Vibber.

20 marca 2005 roku wydano wersję 1.4, a 5 października wersję 1.5 oprogramowania. 5 kwietnia 2006 roku wydano pierwszą wersję z serii 1.6. Ostatnimi wersjami z poprzednich serii były w połowie kwietnia 2006 roku wersje 1.5.8 oraz 1.4.15.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Meta-Wiki
Zobacz w Meta-Wiki:
MediaWiki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]