Wikipedia:Wikipedia i naukowcy/Zasady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zasady edytowania dla naukowców


Nie ma przeszkód by naukowcy z danej dziedziny, zajmowali się w Wikipedii dowolnym encyklopedycznym zagadnieniem i żeby pracowali nad ulepszaniem artykułów, które są związane z ich domeną naukową.

Żaden z autorów nie jest wyłączony z przestrzegania fundamentalnych zasad Wikipedii dotyczących edytowania artykułów; przede wszystkim zakazu publikowania wyników własnych badań (twórczości własnej), weryfikowalności treści wraz z zaleceniami opierania się na wiarygodnych źródłach. Poglądy własne naukowca i nieopublikowane teorie nie nadają się publikacji do Wikipedii.

Naukowcy i badacze mogą się mylić; poglądy poszczególnych ekspertów dotyczące tego samego zagadnienia mogą się znacznie różnić.

W Wikipedii, jako projekcie merytokratycznym, nie przyznaje się ekspertom specjalnych przywilejów czy praw. W Wikipedii nie ma procedur ustalania kto jest ekspertem i w jakich dziedzinach; poza tym jakie artykuły ekspert może edytować. Wielu autorów edytuje pod pseudonimem, tak więc ustalenie tożsamości, doświadczenia czy też osiągnięć poszczególnych autorów występujących pod prawdziwym nazwiskiem (lub utrzymujących że są tymi za kogo się podają) byłoby trudne lub wręcz w praktyce niemożliwe do realizacji. Dlatego też przyznawanie statusu eksperta nie jest celowe.

W dyskusjach z ekspertami zaleca się autorom którzy są amatorami, aby traktowali ich jak nowe źródło informacji. Poznanie zasad naukowego podejścia do publikacji wiedzy może ułatwić nawiązania porozumienia.

Eksperci mogą bez przeszkód usuwać: całkowite nonsensy, jak też poddawane w wątpliwość informacje, które nie są poparte wiarygodnymi źródłami. Trzeba pamiętać, że nie ma też barier dla ponownego wstawiania przez kogokolwiek wycofanych uprzednio treści.