Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Encyklopedyczność biografii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pomoc przez IRC

1. Wprowadzenie
2. Temat
3. Encyklopedyczność
4. Źródła
5. Treść
6. Koniec
WERYFIKOWALNOŚĆ

Jeśli artykuł o danej postaci ma wystarczającą ilość wiarygodnych i weryfikowalnych źródeł, przyjmuję się, że spełniają kryteria samodzielnego artykułu.

Procentowo, bardzo niewielu postaci jest wystarczająco godne aby być opisane w Wikipedii.

Jak każda encyklopedia, Wikipedia zawiera biografie ważnych postaci historycznych i osób zaangażowanych w bieżące wydarzenia.

Ogólną zasadą dla biografii jest to, że musi być na tyle wiarygodna i interesująca dla osób trzecich w celu wykazania publicznego zainteresowania w niej. Postacie, które spełniają przynajmniej jedno z poniższych pozycji mogą zasługiwać na własne artykuły w Wikipedii, jako, że może być sporo informacji na ich temat i istotne publiczne zainteresowanie nimi.

Ta lista nie jest kompletna, ale ilustruje przykładami poziom encyklopedyczności wymaganej na Wikipedii:

  • Osoba, która dokonała powszechnie znanego wkładu, który jest częścią trwałego zapisu historycznego w danej dziedzinie.
  • Politycy posiadający międzynarodowe, krajowe lub stanowe/rejonowe biura.
  • Powszechnie znane osobistości w dziedzinie rozrywki i opiniotwórcze (np. członkowie Hollywood Walk of Fame).
  • Sportowcy, którzy grają w pełni profesjonalnych ligach, lub konkurencjach sportowych takich jak pływanie, lub będących na najwyższym poziomie w sporcie amatorskim, zwykle biorących udział w Igrzyskach olimpijskich lub Mistrzostwach świata.
  • Publikowanych autorów, redaktorów i fotografów, którzy otrzymali wiele niezależnych opinii lub nagród za swoją pracę.
  • Malarze, rzeźbiarze, architekci, inżynierowie i inni specjalisci, których praca jest powszechnie uznana (lepiej lub gorzej), a którzy mogą stać się częścią trwałego dorobku historycznego w swojej dziedzinie.
  • Postacie, które zdobyły renomę i rozgłos za udział w wartych opublikowania zdarzeniach.
  • Postacie, które były głównym podmiotem wielokrotnie opublikowanych prac, których źródła są niezależne od postaci (wiele podobnych historii opisujących pojedyncze wydarzenie liczy się tylko jako jeden przykład omówienia prasowego).

Uwaga: W przypadku postaci godnej uwagi, tylko za ich rolę w jednym zdarzeniu, ale nie będącej postacią publiczną, korzystnie aby artykuł o zdarzeniu zawierał biografię danej postaci.

Nie dodawaj nieprawdziwych stwierdzeń na temat osób żyjących w Wikipedii, możesz być pozwany za zniesławienie .


Czy proponowany artykuł spełnia wymagania dotyczące encyklopedyczności?


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

en:Wikipedia:Article wizard/Biographical notability es:Wikipedia:Asistente para la creación de artículos/Relevancia biográfica pt:Wikipedia:Artigos novos/Guia-Relevância de pessoa