Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa – to cecha przedsiębiorstwa charakteryzująca się tym, że postępuje ono zgodnie z normami etycznymi i przepisami prawa oraz podejmuje dobrowolnie długookresowe działania niebiznesowe na rzecz swoich pracowników, społeczeństwa i środowiska naturalnego, które są związane z ich oczekiwaniami dotyczącymi satysfakcji z pracy, zapewnienia możliwości rozwoju pracowników, wspierania nauki, edukacji, kultury, sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, infrastruktury lokalnej oraz ochrony środowiska naturalnego, o których informuje w sposób kompleksowy, wiarygodny i zrozumiały otoczenie, w którym funkcjonuje. Przez dobrowolność podejmowania działań rozumie się, że nie wynikają z przepisów prawa, ani nie są podejmowane na skutek różnych nacisków na przedsiębiorstwo przez interesariuszy[1].

Przy analizie wrażliwości społecznej przedsiębiorstwa istotne jest zwrócenie uwagi, czy podejmowane działania nie mają charakteru incydentalnego. Jednorazowe działania nie mogą świadczyć o tym, że przedsiębiorstwo jest wrażliwe społecznie. Z tego powodu przy ocenie wrażliwości społecznej bierze się pod uwagę działania długookresowe, które co pewien czas się powtarzają lub będą się powtarzać, ponieważ wynikają z przyjętych celów strategicznych przedsiębiorstwa dotyczących obszarów związanych z wrażliwością społeczną.

Działania o charakterze niebiznesowym są przede wszystkim nastawione na korzyści dla ich beneficjentów, którymi są interesariusze niebiznesowi. Są nimi takie osoby, których nie łączą relacje biznesowe z przedsiębiorstwem. Dlatego też do działań charakteryzujących wrażliwość społeczną przedsiębiorstwa nie zalicza się działań podejmowanych m.in. na rzecz: właścicieli, klientów, dostawców, konkurentów, ponieważ relacje zachodzące między takiego typu interesariuszami a przedsiębiorstwem są relacjami wyłącznie biznesowymi. Wyjątek stanowią pracownicy, którzy posiadają relacje biznesowe z przedsiębiorstwem. Jednak są oni brani pod uwagę przy analizie wrażliwości społecznej przedsiębiorstwa ze względu na to, że stanowią największy jego kapitał[2].

Informowanie otoczenia w sposób kompleksowy oznacza, że informacje muszą dotyczyć wszystkich obszarów związanych z wrażliwością społeczną przedsiębiorstwa. Muszą to być informacje na temat działań przedsiębiorstwa na rzecz pracowników, społeczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego. Informacje wiarygodne to takie informacje, które są poparte konkretnymi faktami i są zweryfikowane przez niezależne podmioty. Informacje muszą być przedstawione w sposób komunikatywny dla interesariuszy, aby mogli na ich podstawie wyrobić sobie pogląd na temat wrażliwości społecznej przedsiębiorstwa. Konieczność informowania otoczenia o swojej wrażliwości wynika z faktu, że ta cecha ma coraz istotniejsze znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących przedsiębiorstwa przez jego interesariuszy. Dzięki upublicznieniu tych informacji można w łatwiejszy sposób je zweryfikować. Opublikowanie ich zachęca ponadto przedsiębiorstwo do bycia w przyszłości jeszcze bardziej wrażliwym społecznie, co obecnie ma kluczowe znaczenie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Wachowiak. Społeczna odpowiedzialność biznesu - wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorstwami. „e-Mentor Dwumiesięcznik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”, lipiec-sierpień 2011. ISSN 1731-7428. 
  2. Elżbieta Karamalla-Gaiballa: Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa w obszarze pracowniczym. www.ur.edu.pl. [dostęp 2015-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-22)].
  3. P. Wachowiak: Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa. Diagnoza i pomiar. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2013, s. 113-114. ISBN 978-83-7378-851-0.