Wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan w latach 1952–2012

Wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, CSI (od ang. University of Michigan Consumer Sentiment Index) – amerykański wskaźnik ufności konsumenckiej sporządzany co miesiąc od 1991 przez Uniwersytet Michigan oraz Thomson Reuters.

Około 15 dnia miesiąca publikowany jest wstępny odczyt, a pełne dane podawane są pod koniec miesiąca. Badanie polega na przeprowadzeniu drogą telefoniczną ankiet z 500 losowo wybranymi obywatelami Stanów Zjednoczonych (bez Alaski i Hawajów). Zadawanych jest im 50 pytań. Wartość wskaźnika jest odnoszona do wartości 100 z roku 1964[1].

Wskaźnik został sporządzony pod koniec lat 40. XX wieku przez profesora George'a Katonę z Uniwersytetu Michigan. Od tego czasu rozwinął się do formy reprezentatywnej dla całego kraju ankiety, bazującej na telefonicznych wywiadach z przedstawicielami gospodarstw domowych. Są one wykorzystywane do szacowania wskaźnika nastrojów konsumenckich (CSI). Wskaźnik oczekiwań konsumenckich (podwskaźnik ICS) szacuje, jak konsumenci postrzegają obecną sytuację, oraz przewiduje jej kształtowanie się w bliskiej i dalszej przyszłości. Jest on uwzględniany we wskaźniku Composite Index of Leading Indicators, publikowanym przez Biuro Analiz Ekonomicznych w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych.

Cele[edytuj | edytuj kod]

Wskaźnik nastrojów konsumenckich ma za zadanie:

  • ocenić bieżący stosunek konsumentów do klimatu biznesowego, finansów osobistych i wydatków
  • próbować ocenić zmiany zachodzące w gospodarce oraz ułatwić ich zrozumienie
  • dostarczyć środki do włączenia pomiarów empirycznych przewidywań konsumentów do modeli dotyczących wydatków i oszczędności konsumentów
  • ustalić przewidywania ekonomiczne oraz prawdopodobne kształtowanie się przyszłych wydatków przeciętnego konsumenta
  • ocenić poziom optymizmu/pesymizmu wśród gospodarstw domowych.

Wpływ[edytuj | edytuj kod]

Wartość wskaźnika może wpływać na kurs dolara oraz akcji i obligacji.

CNBC podał do wiadomości 12 czerwca 2013, iż Uniwersytet Michigan dostarcza dane dla Thompson Reuters z wyprzedzeniem, w efekcie czego Reuters może informować wybranych klientów o wartości wskaźnika tuż przed publikacją wstępnego odczytu danych. Agencja wysyła im informacje dwie sekundy przed odczytem (przed 9:55 rano) poprzez szybkie kanały komunikacji. CNBC wynotował wzrost aktywności na rynkach w ciągu milisekund po godzinie 9:54:58. Wynika z tego, iż subskrybenci mogą wykorzystać przewagę z faktu posiadania informacji wcześniej niż rynek. Były szef Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Harvey Pitt, wyraził zaniepokojenie, że takie działania mogą zmniejszyć zaufanie opinii publicznej do rynku[2]. Thomson Reuters ogłosił 8 lipca 2013, że wstrzymał tę formę insider tradingu na mocy porozumienia z prokuratorem generalnym stanu Nowy Jork[3]. Uniwersytet Michigan przyznał w oświadczeniu prasowym, iż za przesyłanie danych przed odczytem otrzymywał milion dolarów, potrzebny do finansowania badania[2].

Wartości ekstremalne[edytuj | edytuj kod]

Najniższą wartość wskaźnik osiągnął w maju 1980 (51,8 punktu), a najwyższą w styczniu 2000 roku (112 punktów)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Survey of Consumers. University of Michigan. [dostęp 2014-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-09)].
  2. a b Eamon Javers: Thomson Reuters Gives Elite Traders Early Advantage. CNBC. [dostęp 2014-07-09].
  3. Nathaniel Popper: Regulators Examining Sales of Early Financial Data. The New York Times. [dostęp 2014-07-09].
  4. Indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan (Stany Zjednoczone). bankier.pl. [dostęp 2014-07-09].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]