Za niebieskimi drzwiami (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Za niebieskimi drzwiami
Ilustracja
Okładka pierwszego wydania
Autor

Marcin Szczygielski

Typ utworu

powieść młodzieżowa
powieść przygodowa
powieść fantastyczna

Data powstania

2009

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

22 maja 2010

Wydawca

Instytut Wydawniczy Latarnik

poprzednia
Omega
następna
Czarny Młyn

Za niebieskimi drzwiami – powieść dla młodzieży Marcina Szczygielskiego wydana przez Instytut Wydawniczy Latarnik w 2010 r., objęta patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”[1]. W 2012 roku została wpisana na Listę Honorową IBBY[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwunastoletni Łukasz i jego matka podczas podróży na wakacje ulegają wypadkowi samochodowemu. W wyniku odniesionych obrażeń mama chłopca zapada w śpiączkę, a on sam po skomplikowanej operacji kolana trafia pod opiekę sąsiadki, pani Cybulskiej. Po kilku tygodniach na progu mieszkania sąsiadki zjawia się ciotka Łukasza Agata, o której istnieniu trzynastolatek nie wiedział. Ciotka przejmuje opiekę nad chłopcem i zabiera go do prowadzonego przez siebie pensjonatu Wysoki Klif leżącego w nadmorskiej miejscowości Brzeg. Chłopiec, który buntuje się przeciw ciotce i tęskni za pozostającą w stanie śpiączki, hospitalizowaną w Warszawie matką, odkrywa przypadkowo, że odpowiedni sposób pukania do drzwi jego nowego pokoju pozwala mu na otworzenie portalu do innego, tajemniczego świata. Łukasz zaczyna systematycznie odwiedzać obcy, srebrny świat, który początkowo odbiera jako bezpieczny i przyjazny, ale wkrótce odkrywa, że w opustoszałym, zrujnowanym miasteczku leżącym w krainie za niebieskimi drzwiami ktoś jednak mieszka. Groźny, niesamowity Krwawiec, którego spotyka Łukasz, oferuje mu pomoc w zamian za drobną przysługę – chłopiec ma zabrać ze sobą do Wysokiego Klifu srebrną nić, a w rewanżu Krwawiec leczy jego kolano. Łukasz zgadza się, przyjmuje nić i zabiera ją ze sobą do realnego świata, nieświadomie sprowadzając tym samym śmiertelne zagrożenie nie tylko na swoją ciotkę, ale też na wszystkich mieszkańców naszej planety. Srebrna nić odmienia ciotkę Agatę, upodabniając ją do Krwawca i oczywiste staje się, że w ten sam sposób wkrótce może odmienić całą ludzkość. Łukasz razem z nowymi przyjaciółmi z Brzegu – Moniką, Zgryzem i Pchełką – postanawia stanąć do walki z Krwawcem, by ocalić Agatę i nasz świat. Podczas finałowej rozgrywki z wrogiem chłopiec odkrywa nie tylko przerażającą genezę istnienia srebrnego świata za niebieskimi drzwiami, ale także prawdziwą tożsamość Krwawca. Gdy wydaje się, że ocalenie jest tuż-tuż, okazuje się, że rzeczywisty obraz przygód Łukasza ma zupełnie inny charakter, niż sądził on sam i czytelnicy powieści[3].

Przesłanie[edytuj | edytuj kod]

Powieść Za niebieskimi drzwiami dotyka problemu osób pozostających w stanie śpiączki. Porusza też temat emocjonalnej traumy dziecka z rozbitej rodziny, jego tęsknoty za nieobecnym rodzicem (w przypadku głównego bohatera powieści – za ojcem) oraz podświadomych, rozpaczliwych prób wytłumaczenia sobie jego nieobecności i jej usprawiedliwienia. W drugim planie niesie ostrzeżenie przed ślepą wiarą człowieka w nowe technologie, w szczególności w nieodpowiedzialne stosowanie zdobyczy genetyki (geneza srebrnego świata za niebieskimi drzwiami)[4][5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 2011 – Duży Dong – I Nagroda Jury Profesjonalnego w konkursie Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych[6]
  • 2011 – Wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych
  • 2011 – II Nagroda w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i wpisanie powieści na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[7]
  • 2012 – Wpisanie powieści na międzynarodową Listę Honorową IBBY[8]

Przekłady na języki obce[edytuj | edytuj kod]

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Powieść Za niebieskimi drzwiami jest jedną z proponowanych lektur uzupełniających dla klas V szkół podstawowych. Jej fragmenty znalazły się w podręczniku do języka polskiego dla klas V Między nami, którego wydawcą jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Za niebieskimi drzwiami” Marcin Szczygielski. Myśli odważne. [dostęp 2016-12-04].
  2. „Za niebieskimi drzwiami” na liście arcydzieł. Okno Literatura. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 grudnia 2016)].
  3. Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami. Instytut Wydawniczy Latarnik. [dostęp 2016-12-04].
  4. Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami. Instytut Książki. [dostęp 2016-12-04].
  5. Za niebieskimi drzwiami.... Zabawy z Archimedesem. [dostęp 2016-11-08].
  6. Mały Dong i Duży Dong wręczone. Przyznano nagrody dla książki dziecięcej. Wiadomości24.pl. [dostęp 2016-12-04].
  7. Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Małe Kruki – strona o książkach dla dzieci. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 grudnia 2016)].
  8. Szczygielski na Liście Honorowej IBBY. Polska Sekcja IBBY. [dostęp 2016-12-04].
  9. Marcin Szczygielski Hinter der blauen Tür. [w:] S. Fischer Verlag [on-line]. 3 marca 2016 r.. [dostęp 2016-12-04].
  10. Щигельський Марцін За синіми дверима. [w:] Urbino [on-line]. 7 września 2017. [dostęp 2017-10-28].
  11. TFP. [dostęp 2016-12-04].
  12. Za niebieskimi drzwiami (2016). Filmweb. [dostęp 2016-12-04].
  13. Książka a film #3 – „Za niebieskimi drzwiami” (recenzja premierowa). Film.org.pl. [dostęp 2016-12-04].
  14. Szkoła podstawowa. Klasa 5. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)].