Zawody poetyckie Tsiattista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zawody poetyckie Tsiattista na Cyprze – turnieje improwizowanej rymowanej poezji zwanej Tsiattista, często przy akompaniamencie skrzypiec lub lutni.

W pojedynku poetyckim jeden poeta próbuje prześcignąć drugiego wersetami składającymi się z rymowanych kupletów. Tradycja zawodów poetyckich jest od dawna popularnym elementem wesel, jarmarków i innych publicznych uroczystości, podczas których publiczność zachęca poetów do występów[1].

Forma[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej spotykaną postacią metryczną jest piętnastosylabowy wers jambiczny w rymowanym kuplecie. Poeta może używać także wersów ośmio–, sześcio– lub nawet dziewięciosylabowych.

W dawnej tradycji uczestniczyli w turniejach ludzie nieznający pisma, przekazując swoje rymy wyłącznie ustnie, bez pośrednictwa zapisu.

Dwuwersy posiadają często formę rozpoczynającą się od stałego powtarzalnego motywu, który trzeba dopowiedzieć, a kończą także powtarzalną formułą kończącą.


Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie poeci to głównie starsi mężczyźni, ale ostatnio w turniejach zaczęły występować utalentowane kobiety – poetki. Poeci muszą władać dialektem grecko-cypryjskim, posiadać dużą wiedzę na temat popularnej poezji cypryjskiej i mieć umiejętność odtwarzania starszych, znanych już formuł Tsiattisty. Przede wszystkim jednak potrafią zaimprowizować nowy dwuwiersz na określony temat w ramach bardzo ścisłego ograniczenia czasowego oraz są gotowi na szybką odpowiedź na wersy przeciwnika.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Tradycja Tsiattista została w 2011 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Obok tradycji koronkarskich z Lefkary jest jedną z wyróżniających się atrakcji kulturalnych Cypru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Freestyle – bitwa improwizowanych rymów na podkładzie muzycznym, jeden z filarów kultury hip-hop

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tsiattista poetic duelling. UNESCO, 2011. [dostęp 2018-06-25]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]