Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”
Ilustracja
Rok założenia

1974

Pochodzenie

Myszyniec

Gatunek

folkloryzm

Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” – grupa śpiewaczo-taneczna działająca od 1974 przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu[1], laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 2017[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół (początkowo tylko śpiewaczy) powstał w 1974 z inicjatywy Zofii Warych, Haliny Mówińskiej, Genowefy Rosińskiej, Heleny Glinki, Zofii Staszewskiej, Ireny Tułodzieckiej, Zofii Drzewieckiej, Zofii Sikory, Władysławy Borajkiewicz, Marii Tułodzieckiej i Zofii Krajzy. Kobiety zwróciły się do pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Myszyńcu o pomoc w utworzeniu zespołu z kapelą. Anna Pietrzak i Witold Filipiak zajęli się współtworzeniem zespołu. Zmobilizowali kapelę ze wsi Pełty (Piotr i Czesław Drząszcz). Dołączyli do nich Czesław Popielarczyk i Witold Filipiak[3].

Kierownikiem jest Mariusz Pliszka – instruktor RCKK w Myszyńcu[4], wcześniej był nim Zdzisław Ścibek[2].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Zespół od początku działalności ma w repertuarze wyłącznie kurpiowskie tańce i pieśni zaczerpnięte z tradycji rodzinnych starszych członków i członkiń. Śpiewa głosem białym. Tańczy fafura, stara babę, olendra, powolniaka[2].

Zespół przedstawia widowiska obrzędowe obrazujące kurpiowską kulturę i tradycję. Do najpopularniejszych należą: „Podbzieranie niodu” – spektakl prezentowany każdego roku na ogólnopolskiej imprezie Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu, „Obrzęd weselny” obrazujący tradycję i zabawy weselne, jak również widowisko „Muzyka na wsi”, które jest zbiorem wielu charakterystycznych tańców i pieśni kurpiowskich[2].

Od 2010 w każdą pierwszą niedzielę miesiąca zespół przygotowuje msze z elementami gwary kurpiowskiej odprawiane w bazylice w Myszyńcu[2].

Skład Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” w latach 80. i 90. XX wieku.
Skład Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” w latach 80. i 90. XX wieku

W 2011 wydano płytę zespołu pt. „Tradycyjne ludowe pieśni kurpiowskie”[2].

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Autentyzm i sposób pieśni oraz tańców wykonania zwróciły uwagę publiczności i znawców folkloru już w 1974 na Rejonowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Przasnyszu. Komisja z udziałem Grażyny Dąbrowskiej zakwalifikowała zespół do Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego w Płocku. Studio TVP w Katowicach przygotowało dwudziestominutowy program o zespole (tańce i pieśni) emitowany również w telewizji ogólnopolskiej[3].

Grupa śpiewacza mężczyzn Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” podczas 39. Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych w Ostrołęce (2023)

Zespół zdobył m.in.:

Zespół był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał:

  • Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego (2015)[7],
  • Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2017)[2].
Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” podczas autorskiego widowiska „Śnij Kurpiu Śnij” w Kazimierzu Dolnym (2023)

Grupa występowała na centralnym Święcie Ludowym w Kaliszu (1978), w Piotrkowie Trybunalskim (1979) oraz w Kolnie (1980). Wielokrotnie brała udział w Dniach Folkloru Kurpiowskiego w Ostrołęce, Święcie Kultury Ludowej w Mrągowie, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki i Pieśni Ludowej w Jaśle, Spotkaniach z Folklorem w Toruniu oraz wielu innych konkursach i przeglądach. Z udziałem zespołu odbywały i odbywają się takie cykliczne imprezy: Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne, Jarmark Kurpiowski, Miodobranie Kurpiowskie[2], potańcówki kurpiowskie np. w Myszyńcu czy Czarni. Występował na różnych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech i na Litwie[8]. Zespół ubrał udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II w Watykanie w 2014[2].

Zainteresowanie zespołem wykazało Polskie Radio. Nagrania śpiewu i tańca w wykonaniu zespołu zarchiwizowano też w zbiorach Instytutu Sztuki PAN[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kronika RCKK z lat 1972–1974, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.
  2. a b c d e f g h i j k l m Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” – laureat Nagrody Kolberga 2017 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-11-29].
  3. a b Tu bije serce kultury kurpiowskiej. 50-lecie Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, Myszyniec: Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, 2022, ISBN 978-83-952030-4-6.
  4. Oferta zespołu „Kurpiowszczyzna” [online], rckkmyszyniec.pl [dostęp 2022-11-29].
  5. Za nami 39. Edycja Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych [online], Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, 21 kwietnia 2023 [dostęp 2024-03-08] (pol.).
  6. Dotychczasowi laureaci Kurpików (z lat 2001–2019) [online], www.zwiazekkurpiow.pl [dostęp 2022-03-27].
  7. Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego 2015 [online].
  8. Iwona Choroszewska-Zyśk (red.), Encyklopedia kurpiowska. Fakty i ciekawostki, Ostrołęka: Związek Kurpiów, 2021, s. 98, ISBN 978-83-963465-0-6 [dostęp 2022-07-16].