Grażyna Dąbrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grażyna Władysława Dąbrowska
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1921
Warszawa

Data i miejsce śmierci

12 maja 2016
Warszawa

doktorka
Specjalność: etnografia
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski

etnochoreolożka
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Grażyna Władysława Dąbrowska[1] (ur. 28 listopada 1921 w Warszawie, zm. 12 maja 2016 tamże) – polska etnografka, pedagożka, choreografka, etnochoreolożka; badaczka polskich tańców ludowych, doktorka nauk humanistycznych; główna przedstawicielka etnochoreologii polskiej[2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przyszła na świat jako córka inteligentów Marcelego i Lucyny z Markiewiczów Dąbrowskich[4]. Ojciec w okresie międzywojennym był inicjatorem i pionierem edukacji penitencjarnej przez sztukę. Napisał Słownik gwary więziennej ceniony przez językoznawców i etnografów[5]. W latach 1925–1935 mieszkała we wsi Głazie w powiecie wieluńskim, potem tam, gdzie akurat się uczyła albo pracowała[6]. W 1948 przeprowadziła się na stałe do Warszawy[4].

Nigdy nie wyszła za mąż[4].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 1932 skończyła naukę w klasie wstępnej Pelagii Zasadzińskiej w Wieluniu, do I klasy gimnazjum, którą ukończyła w 1934, chodziła w Kępnie, a następnie skończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu[4]. Maturę napisała już po II wojnie światowej. W czasie nauki w gimnazjum i liceum angażowała się w edukację artystyczną przez teatr i sztukę[5]. Studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi skończyła w 1949, następnie studiowała etnografię na Uniwersytecie Warszawskim (1957) i Uniwersytecie Wrocławskim (1965)[4][7]. Obroniła pracę magisterską napisaną prof. Adolfa Nasza, a poświęconą tańcom Kurpiów Puszczy Zielonej[5]. Ukończyła kursy pedagogiczne w Tomaszowie Mazowieckim[5]. W latach 1957–1961 uczestniczyła w kursach kinetografii organizowanych przez R. Langego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1964 uzyskała uprawnienia pedagogiczne w zakresie kinetografii[7].

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie do 1948 pracowała jako instruktorka teatralna i taneczna w wiejskich szkołach powszechnych, głównie w świetlicach[5][7]. W latach 1945–1946 była zatrudniona w szkole podstawowej i Uniwersytecie Ludowym w Ossowicach[4]. Reżyserowała i tworzyła dziecięce widowiska teatralne oraz cykl edukacyjny o tańcach polskich dla dzieci i młodzieży. Tańczyła w amatorskich zespołach teatralnych[5][7]. W latach 1948–1949 pracowała w szkole podstawowej dla dorosłych w Łodzi[4]. Następnie, jednocześnie studiując, pracowała w oświacie artystycznej: była inspektorką ds. artystycznych w Zarządzie Wojewódzkim Związku „Samopomoc Chłopska” w Warszawie, wizytatorką artystyczną zajęć pozalekcyjnych w szkołach, kierowniczką działu tańca w Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, gdzie prowadziła kursy taneczne dla nauczycieli i instruktorów. Podobną pracę wykonywała w Zakładzie Teorii i Metodyki Wychowania Muzyczno-Ruchowego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz w Centralnej Poradni Artystycznej Ruchu Amatorskiego[4][5][8].

W 1948 prowadziła studencki zespół tańca ludowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, następnie w latach 1949–1951 zespoły dziecięce w szkole podstawowej nr 1 w Warszawie, w latach 1952–1966 zespół tańca ludowego Młodzieżowego Ośrodka Profilaktyki i Psychoterapii w szkołach zawodowych w Warszawie, a w latach 1961–1969 studencki zespół „Korowód” na Uniwersytecie Warszawskim[4][5][7].

Była uczestniczką, a później wykładowczynią i instruktorką kursów teatralnych organizowanych w latach 1946–1949 przez Ministerstwo Oświaty oraz Związek Teatrów i Chórów Ludowych. Odbyły się w Morągu, Łebie, Kartuzach i Płocku dla kadry pedagogicznej[5]. Stworzyła i reżyserowała zespoły i widowiska folklorystyczne (m.in. „Koncerty mazowieckie” na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku w latach 1972–1979; 12 koncertów „Pieśń Ojczystej Ziemi” w Filharmonii Narodowej w Warszawie w latach 1991–1997). Do 1972 była jurorką Festiwalu Naddunajskiego na Węgrzech, sędziowała też festiwale folklorystyczne w Chorwacji. Od 1972 była członkinią etnochoreologicznej grupy studyjnej Międzynarodowej Rady Muzyki Ludowej (International Folk Music Council, później International Council for Traditional Music – ICTM), organizacji działającej pod patronatem UNESCO w obrębie etnomuzykologii i etnochoreologii. Brała udział w licznych konferencjach naukowych oraz seminariach (nierzadko jako jedyna osoba z Polski), z których dwa zorganizowała w Polsce (w 1976 w Zaborowie o analizie i klasyfikacji tańców ludowych oraz w 1994 w Skierniewicach o związkach tańca z obrzędami i muzyką). Seminaria zaowocowały cenionymi przez środowisko naukowe publikacjami[5][7]. Współpracowała z Europejskim Instytutem Folkloru w Budapeszcie oraz Instytutem Muzykologii Węgierskiej Akademii Nauk[4]. W 2012 w uznaniu zasług ICTM przyznała jej członkostwo honorowe[8].

Od 1966 była członkinią Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS[8]. W 1989 założyła Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne, któremu przewodniczyła przez 16 lat. Towarzystwo wydawało biuletyn, jedyne polskie pismo naukowe poświęcone etnochoreologii[5]. W 2014 była członkinią komitetu honorowego Roku Kolberga[2].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Była pionierką etnochoreologii w Polsce. Opracowała warsztat badawczy dla tej dziedziny[3]. W latach 1968–1981 była pracownicą naukową Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przywróciła działalność sekcji badań i dokumentacji tańca ludowego. W całym kraju prowadziła wieloletnie i systematyczne badania etnochoreograficzne. Dokumentowała polskie tańce ludowe[3][5]. W 1973 obroniła pracę doktorską Taniec ludowy na Mazowszu (wydaną w 1980 w postaci książki wraz z zapisami nutowymi muzyki i ruchu tanecznego, tzw. kinetogramami)[5][7][8]. Wykładała na studiach podyplomowych w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w latach 1985–1992 na Podyplomowym Studium Folklorystycznym Ministerstwa Kultury i Sztuki w Nowym Sączu[5].

Grób Grażyny Dąbrowskiej na Cmentarzu Bródnowskim

Szczególnie dużo uwagi poświęciła Warszawie, Mazowszu Płockiemu, Kurpiom Puszczy Zielonej i Puszczy Białej oraz Mazowszu Południowemu i Wschodniemu[1][3]. Od 1946 prowadziła edukację artystyczną młodzieży wiejskiej na Kurpiach Zielonych[4], która zaowocowała pracą dyplomową o tańcach kurpiowskich[9]. Z grupą 70 osób ze wsi Kadzidło, Wykrot i Olszyny stworzyła „Wesele kurpiowskie” wystawione na światowym festiwalu „Folklor ‘75” organizowanym w Belgii pod patronatem UNESCO[5][7]. Przedstawienie zaprezentowano w skansenie belgijskim w Bokrijk koło Genk w Limburgii. Wcześniej widowisko zostało pokazano w Forcie Bema w Ostrołęce oraz w Płockim Amfiteatrze na Festiwalu Folklorystycznym Ziem Nadwiślańskich[9]. Z zespołem z Czarni przygotowała i wystawiła widowisko na ogólnopolskich dożynkach we Wrocławiu. W połowie lat 60. XX wieku nagrała film Tam gdzie gziody i leluje, pomagała Tadeuszowi Samslowi w prowadzeniu zespołu Carniacy. W 1985 ukazała się jej książka Wesele kurpiowskie[6]. W 1997 z okazji 60. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, który opracował pieśni kurpiowskie na fortepian, doprowadziła do wystawienia Wesela na Kurpiach w Filharmonii Narodowej. Był to ostatni koncert z cyklu „Pieśń Ojczystej Ziemi”. Wystąpiła tam m.in. Apolonia Nowak, ceniona śpiewaczka kurpiowska[9].

W 1979 na strychu Opery Paryskiej[10] odnalazła wysłane z Polski do Archives Internationales de la Danse w Paryżu eksponaty, które były prezentowane na Wystawie Światowej w 1937. Były to miniatury wykonane w latach 30. XX w. w skali 1:10 ukazujące pary tańczące wybrane tańce ludowe z Polski, przygotowane pod okiem prof. Cezarii Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowej na Uniwersytecie Warszawskim. Wsparcie projektu zapewnili: choreolog Stanisław Głowacki, choreografki Zofia Kwaśnicowa i Janina Mieczyńska, plastyczka Janina Wasiewicz, etnografka Irena Karpińska i muzykolog Julian Pulikowski. Eksponaty wróciły do Polski w 1991 m.in. dzięki staraniom Grażyny Dąbrowskiej[5][11]. W 2008 kilka wybranych makiet zostało poddanych konserwacji, a w latach 2009–2011 prowadzono prace nad wyeksponowaniem zbioru. Modele są prezentowane na wystawie stałej Czas świętowania w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie[10][12]. Wcześniej były pokazywane na wystawie czasowej Sztuka, balet, etnografia w tymże muzeum[13].

Miejsce spoczynku[edytuj | edytuj kod]

Pochowana na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 69H-2-31)[14].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Napisała wiele książek, w tym w 1991 największy wybór polskich tańców ludowych Tańcujże dobrze. Tańce polskie[7]. Po wydaniu Krakowiaka, monografii jej autorstwa (1952), Ośrodek Instrukcyjno-Metodyczny Ministerstwa Kultury i Sztuki podjął się publikowania drukiem opisów tańców polskich. W roku 1968 i latach 1971–1972 w dwóch tomach ukazały się Obrzędy i zwyczaje doroczne jako widowisko Dąbrowskiej, w 1975 pierwszy tom monografii Folklor Mazowsza, w 1977 Folklor na scenie, w 1979 W kręgu polskich tańców ludowych. W 2005 wydano leksykon Taniec w polskiej tradycji autorstwa Dąbrowskiej, pierwsze po badaniach Oskara Kolberga opracowanie tradycji tańców ludowych w Polsce. W 2011 badaczka napisała Taniec okrągły, monografię polskich tańców narodowych (poloneza, mazura i oberka). Dąbrowska publikowała artykuły w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych[5].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Została uhonorowana Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1955), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1975), Nagrodą im. Oskara Kolberga (1987), doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury (2003) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011)[5][7], a poza tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Pamiątkowym X Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku i Nagrodą im. Zygmunta Glogera[4].

Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

Jej archiwum (zdjęcia, filmy, zapisy w kinetografach i na taśmie magnetofonowej) jest zdeponowane w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk[1]. Część bogatej dokumentacji pieśni i obrzędów kurpiowskich w postaci taśm magnetowidowych i magnetofonowych przekazała Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wystawa „Obrazy tańca ludowego” [online], Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu [dostęp 2022-03-07] (pol.).
  2. a b Zmarła Grażyna Dąbrowska | KulturaLudowa.pl [online] [dostęp 2022-03-07] (pol.).
  3. a b c d Grażyna Dąbrowska (28.11.1921–12.05.2016) [online], Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu [dostęp 2022-03-07] (pol.).
  4. a b c d e f g h i j k l m Stanisław Pajka, Słownik biograficzny Kurpiowszczyzny, Kadzidło: Niezależne Obywatelskie Stowarzyszenie „Kurpik”, 2008, ISBN 83-916349-2-2, OCLC 711874552 [dostęp 2022-03-07].
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Robert Andrzej Dul, dr Grażyna Dąbrowska – laureat Nagrody Kolberga 1987 [online], www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-03-07].
  6. a b Witold Kuczyński, Nasze dziedzictwo, Czarnia 2018.
  7. a b c d e f g h i j DĄBROWSKA Grażyna – Muzyka Tradycyjna [online], archiwalna.muzykatradycyjna.pl [dostęp 2022-03-07].
  8. a b c d ZAiKS, Nie żyje Grażyna Dąbrowska [online], 2017.
  9. a b c Józef Sobiecki, Dźwiękowe ścieżki pamięci. Wspomnienia radiowca, t. 1: Kurpie, Ostrołęka: Związek Kurpiów, 2017, ISBN 978-83-946450-3-8, OCLC 1005156448 [dostęp 2022-03-08].
  10. a b Warszawa. Czas świętowania w muzeum - Otwarty Przewodnik Krajoznawczy [online] [dostęp 2022-03-08] (pol.).
  11. Daniel Kunecki, Raport o muzeach etnograficznych i skansenach, Warszawa: Instytut Muzyki i Tańca, 2014.
  12. „Czas świętowania” nowa wystawa stała w PME - Telewizja Polska SA [online], www.tvp.pl [dostęp 2022-03-08].
  13. Sztuka, balet, etnografia [online], www.national-geographic.pl [dostęp 2022-03-08] (pol.).
  14. Grażyna Dąbrowska [nekrolog] [online], nekrologi.wyborcza.pl, 19 maja 2016 [dostęp 2022-03-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]