Zgnilec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy choroby pszczół. Zobacz też: inne znaczenia hasła Zgnilec.
Czerw zaatakowany zgnilcem amerykańskim
Obszar zagrożony zgnilcem amerykańskim (Prusinowo)

Zgnilec – określenie zgnilca obejmuje dwie różne choroby bakteryjne czerwiu pszczelego:

Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański, AFB)[edytuj | edytuj kod]

(histolysis infectiosa perniciosa larvae)

Zaraźliwa choroba bakteryjna czerwiu wywoływana przez laseczkę larwy (Paenibacillus larvae). Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony.

Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata kiedy wysoka temperatura i częste przegrzewanie gniazda sprzyja rozkładającej się masie[1].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Zasklepy na zamarłym czerwiu stają się podziurkowane, ciemnieją i zapadają się oraz jest charakterystyczny zapach z ula. Masa zamarłego czerwiu jest brunatnożółta, daje się wyciągać w długie nitki i wydziela zapach kleju stolarskiego. Zwykle po 4 tygodniach od śmierci larwy na dnie lub na ścianie komórki plastra powstaje ciemny, zasuszony strupek, który jest łatwo widoczny po odpowiednim odwróceniu ramki[1]. Okres wylęgania się choroby w rodzinie wynosi 45 dni[2].

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to choroba zwalczana z urzędu. Do leczenia zgnilca złośliwego dawnej stosowano syrop z dodatkiem sulfonamidów lub oksytetracyklinę. Syrop leczniczy podawano rodzinom pszczelim przez okres 5 dni. Leczenie musi być poprzedzone przesiedleniem chorej rodziny pszczelej do innego ula. Obecnie stosowanie sulfonamidów w leczeniu pszczół jest zabronione.

Metodami dopuszczonymi do stosowania jest podawanie olejków: cynamonowego, żywokostowego, tymiankowego, cytrynowego. Wszystkie te olejki posiadają duże działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne ale najsilniejsze ma działanie olejek cynamonowy[2].

Jest to trudna choroba do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach. Jedyną radykalną metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie wszystkiego oprócz ula. Porażona silna rodzina ma szansę być wyleczona[2].

Zgnilec europejski (EFB)[edytuj | edytuj kod]

Zaraźliwa choroba bakteryjna czerwiu niezasklepionego, rzadziej zasklepionego, wywoływana przez ziarniaka Melissococcus plutonius.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Pszczele Zdrowie: Zgnilec amerykański (AFB). [dostęp 29-07-2013].
  2. 2,0 2,1 2,2 Pasieka Ambrozja L.B. Kowaliczek: Zgnilec Amerykański, ABF, American foulbrood. [dostęp 29-07-2013].