Zofia Bublik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Bublik
Kasprzak
Data urodzenia

20 marca 1924

Narodowość

polska

Rodzice

Stanisława Kasprzak, Roman Kasprzak

Małżeństwo

Janusz Bublik

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Zofia Bublik z domu Kasprzak (ur. 20 marca 1924[1]) – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej Zofia mieszkała razem z rodzicami Stanisławą i Romanem oraz trójką rodzeństwa w Rudzie Rogoźno na północ od Poznania. Na początku wojny rodzina została przesiedlona przez Niemców do Sokołowa Podlaskiego. Tu Zofia została zatrudniona w cukierni zaopatrywanej w ciastka przez żydowską rodzinę Skowrońskich. W 1941 zdecydowała się przygarnąć sześcioletnią Ritę (Rysię) Skowrońską, która została porzucona pod bramą sokołowskiego getta. Dziewczynka została wcześniej przekazana rodzinie, która miała się nią zaopiekować. Jednak z uwagi na duże ryzyko i związane z ukrywaniem żydowskiego dziecka, rodzina zrezygnowała. Podczas 3 lat ukrywania dziewczynki, Zofia nauczyła Ritę czytać i pisać. Ze względu na swoje semickie rysy Rysia mogłaby zostać rozpoznana, co narażało rodzinę Kasprzaków na represje. Z powodu pogróżek Zofia przeniosła się razem z całą rodziną i Rysią do Skolimowa niedaleko Warszawy, następnie do Chyliczek. Dziecko przetrwało wojnę, po czym w 1945 r. zostało odebrane z Sokołowa Podlaskiego przez matkę, która wcześniej ukrywała się na "aryjskich papierach". Razem w 1948 r. Skowrońskie wyemigrowały do Francji, a później do Izraela. Przez wiele lat utrzymywały listowny kontakt z rodziną Kasprzaków. Po wojnie Zofia przeprowadziła się do Poznania, gdzie osiadła[1][2]. Wyszła za mąż za Janusza Bublika[3].

W 2008 r. Rita, jako prof. Ruth Lethan, zwróciła się do Instytutu Jad Waszem z wnioskiem o przyznanie rodzinie Kasprzaków medali Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Odznaczenie zostało przyznane Zofii 15 marca 2009 r.[1][2] W 2017 otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ewa Opawska, Historia pomocy - Rodzina Kasprzaków [online], sprawiedliwi.org.pl, listopad 2010 [dostęp 2020-03-01].
  2. a b Katarzyna Markusz, Rodzina Kasprzaków – Muzeum Treblinka, „Życie Siedleckie” (nr 42/2009), 16 października 2009 [dostęp 2020-03-01] (pol.).
  3. Błażej Cisowski, Dzięki ich bohaterstwu 6-letnia Rita przeżyła Shoah [HISTORIA] [online], Oborniki Nasze Miasto, 3 lutego 2018 [dostęp 2020-03-05] (pol.).
  4. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Prezydent: Chciałbym, abyśmy obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów PL/ENG [online], www.prezydent.pl, 11 października 2017 [dostęp 2020-03-05].