Przejdź do zawartości

Kościół Santa Maria del Carmine w Pawii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy artykuł
(Brak różnic)

Wersja z 22:56, 24 kwi 2018

Kościół Santa Maria del Carmine w Pawii
Chiesa di Santa Maria del Carmine di Pavia
kościół parafialny
Ilustracja
Fasada świątyni
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Pawia

Adres

Chiesa di Santa Maria del Carmine,
via XX Settembre 38
27100 Pavia

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Położenie na mapie Lombardii
Mapa konturowa Lombardii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Maria del Carmine w Pawii”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Maria del Carmine w Pawii”
Ziemia45°11′14″N 9°09′11″E/45,187222 9,153056
Strona internetowa

Kościół Santa Maria del Carminerzymskokatolicki kościół w Pawii, dedykowany Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Jest kościołem parafialnym parafii Santa Maria del Carmine. Administracyjnie należy do diecezji Pawii[1].

Należy do najbardziej znaczących zabytków architektury gotyckiej w Lombardii. Jest, po katedrze, największym kościołem w Pawii (wymiary 80 x 40 m).

Historia

Karmelici przybyli do Pawii pod koniec XIII wieku, osiedlając się początkowo poza murami miasta, na gruntach ofiarowanych im przez franciszkanów. W 1364 roku, w związku z zarządzeniemGaleazza II Viscontiego, który zamierzał rozbudować swój zamek, musieli opuścić zajmowany teren[2]. Otrzymali w zamian kościół Santi Faustino e Giovita, należący do kanoników regularnych z San Pietro in Ciel d’Oro. Budowę nowego kościoła, dedykowanego Najświętszej Maryi Pannie z Góry Karmel rozpoczęli około 1370 roku, prawdopodobnie według projektu architekta Bernarda da Venezia, który zaprojektował również zamek Viscontiego oraz inne budynki, w tym Santa Maria del Carmine w Mediolanie; na jego autorstwo wskazują podobne rozwiązania projektowe i strukturalne odnośnych budynków. Prace budowlane posuwały się dość wolno i z przerwami. Około 1390 roku Gian Galeazzo Visconti przekazał dużą darowiznę na rzecz kościoła, ale kilka lat później, w związku z rozpoczęciem budowy klasztoru Certosa di Pavia, prace zostały ponownie przerwane i wznowione dopiero 30 lat później. W 1461 roku zbudowano fasadę, modyfikując jej pierwotny projekt. Prace nad wystrojem wnętrza kontynuowano jeszcze w 1490 roku[3]. W 1511 roku kościół został konsekrowany[4].

Architektura

Kościół karmelitów wraz z przylegającym do niego południa klasztorem zajmuje cały kwartał[5]. Należy do najbardziej udanych przykładów gotyku lombardzkiego[6]. Jego fasada zdradza jeszcze inspirację romańską, ale jej dekoracje są już gotyckie. Sześć pilastrów, wspartych na przyporach i zwieńczonych pinaklami dzieli ją na pięć części. W przyziemiu zbudowano trzy portale, a ścianę nad nimi przepruto czterema ostrołukowymi biforiami i dużą [[[rozeta (architektura)|rozetą]], ozdobioną wokół fryzem z główkami aniołów. W niszach po obu stronach rozety umieszczono scenę Zwiastowania z posągami Archanioła Gabriela i Maryi, a powyżej, w kwadratowej niszy, obramowanej gzymsem – rzeźbę Ojca Przedwiecznego, udzielającego błogosławieństwa[4][7]. Za prezbiterium wznosi się wysoka kampanila na planie kwadratu[3]. Jej komora dzwonna przepruta została ażurowymi triforiami i zwieńczona stożkową wieżyczką z latarnią[7].

Wnętrze

Santa Maria del Carmine jest po katedrze największym kościołem w Pawii. Ma 80 m długości i 40 m szerokości[4]. Został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Korpus nawowy składa się z trzech naw. Nawa główna jest dwukrotnie wyższa od naw bocznych. Podstawowym elementem planu kościoła jest ulubiony przez Bernarda da Venezia kwadrat, w oparciu o który zaprojektował on przęsło. Nawa główna składa się z czterech przęseł, natomiast prezbiterium i ramiona transeptu są jednoprzęsłowe. Każdemu przęsłu nawy głównej odpowiadają cztery mniejsze, kwadratowe przęsła w nawach bocznych; w tych, znajdujących się przy ścianach umieszczono dwie kaplice. Podobny schemat kwadratowych kaplic powtórzono po stronie wschodniej transeptu. Korpus nawowy przekryto sklepieniem krzyżowo-żebrowym, zróżnicowanym kolorystycznie dzięki żebrom z terakoty. Sklepienie wspierają masywne filary i półkolumny[3]. Filary wspierają również ostrołukowe arkady, oddzielające nawę główną od bocznych[6]. Jako podstawowego materiału do budowy sklepień, filarów i arkad użyto ciemnoczerwonej cegły[4], uzupełniając ją takimi materiałami, jak terakota i szary kamień z Angery[3]. Transept zdobi kilka fresków wotywnych, odrestaurowanych w latach 60. XX wieku. Na ścianie zachodniej prawego ramienia transeptu znajdują się trzy przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem pomiędzy świętymi i darczyńcami, zrealizowane na początku XV wieku, natomiast ramieniu północnym – portrety świętych Krzysztofa i Alberta z klęczącymi darczyńcami, datowane na połowę XV wieku[2]. Kaplice naw bocznych zostały zbudowane i udekorowane przez możnowładców pawijskich oraz gildie rzemieślnicze[6].

Przypisy

  1. Parrocchia Santa Maria del Carmine: Parrocchia di Santa Maria del Carmine. www.parrocchiemap.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  2. a b Pavia Tour: Santa Maria del Carmine. www.paviatour.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  3. a b c d Lombardia Beni Culturali: Chiesa di S. Maria del Carmine - complesso. www.lombardiabeniculturali.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  4. a b c d Angelo Lanfranchi: Tracce Carmelitane - S. Maria del Carmine a Pavia. www.carmeloveneto.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  5. WebDiocesi: Santa Maria del Carmine. www.webdiocesi.chiesacattolica.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  6. a b c Touring Club Italiano: S. Maria del Carmine. www.touringclub.it. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).
  7. a b Guide Italia: Basilica di San Michele Maggiore. guide.travelitalia.com. [dostęp 2018-04-24]. (wł.).