Przejdź do zawartości

Deepal SL03: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Michge (dyskusja | edycje)
nowa strona
(Brak różnic)

Wersja z 20:45, 30 sie 2021

Changan C385
Producent

Changan

Projektant

Bertrand Bach

Zaprezentowany

Sierpień 2021

Okres produkcji

od 2021

Miejsce produkcji

Chongqing

Dane techniczne
Segment

D

Typy nadwozia

5-drzwiowy liftback

Napęd

przedni

Długość

4700 mm

Liczba miejsc

5

Dane dodatkowe
Pokrewne

Changan UNI-V

Konkurencja

Geometry A
Polestar 2
R ER6
Xpeng P5
Tesla Model 3

Changan C385elektryczny samochód osobowy klasy średniej produkowany pod chińską marką Changan od 2021 roku.

Historia i opis modelu

24 sierpnia 2021 roku chiński koncern motoryzacyjny Changan zorganizował konferencję dotyczącą swoich planów w dziedzinie samochodów elektrycznych. W jej ramach przedstawiony został nowy model napędzany prądem w postaci średniej wielkości liftbacka o nazwie C385[1], stanowiącego odpowiedź Changana na cieszącą się popularnością w Chinach Teslę Model 3[2].

Pod kątem wizualnym Changan C385 utrzymany został w podobnej estetyce, co równolegle debiutujący i pokrewny, spalinowy model UNI-V. Nadwozie zyskało agresywnie stylizowane, wysoko osadzone reflektory, łagodnie opadającą linię dachu ku krótkiemu, sciętemu tyłowi, a także wieńczący nadwozie pas świetlny na całą jego szerokość[3]. Na środku klapy, która otwierana jest z szybą, umieszczono charakterystyczną lotkę.

Oparty na nowej platformie dedykowanej samochodom elektrycznym EPA1, Changan C385 wyposażony został m.in. w system autonomicznej jazdy, jak i technologię APA 7.0 pozwalającą na automatyczne parkowanie[4].

Sprzedaż

Początek sprzedaży Changana C385 z ograniczeniem do rodzimego rynku chińskiego został wyznaczony na 2022 rok[4], za głównego rynkowego konkurenta określając Teslę Model 3 i stanowiąc początek rozbudowy gamy kolejnych 11 zaawansowanych technicznie pojazdów elektrycznych marki Changan[4].

Dane techniczne

Changan C385 wyposażony został w rozbudowane rozwiązania techniczne pozwalające na oszczędność energii elektrycznej, a także optymalne funkcjonowanie napędu przy ekstremalnie niskich temperaturach powietrza. Dzięki zastosowanemu po raz pierwszy w produkcyjnym samochodzie[1] systemowi wewnętrznego ogrzewania pulsacyjnego, który pozwala zwiększyć temperaturę w układzie napędowym z -30°C do 20°C w 5 minut[1]. W ten sposób, Changan C385 będzie mógł w zimowych warunkach odzyskać do 40 do 70 kilometrów zasięgu[1].


Przypisy