Przejdź do zawartości

Żydokomuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kocio (dyskusja | edycje) o 03:29, 9 lis 2005. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Żydokomuna - termin propagandy, a przede wszystkim agitacji politycznej.

Pejoratywne określenie stosowane w kręgach antysemickich:

  1. Nazwa grupy lub organizacji lewicowej o prawdziwej lub rzekomej przewadze Żydów we władzach organizacji. Przypisywana Komunistycznej Partii Polski, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa itp.
  2. Określenie komunistów, a często również działaczy socjalistycznych pochodzenia żydowskiego.
  3. Obecnie stosowane przez niektórych ekstremistów w grupach takich jak Liga Polskich Rodzin czy Samoobrona, w odniesieniu do teorii spiskowej, że Żydzi/komuniści chcą przejąć kontrolę (lub kontrolują) rząd Polski

Historia

Pojęcie pojawiło się na przełomie lat 10. i 20. XX wieku, w związku z przypisywanemu Żydom kierowaniem ruchem komunistycznym tak w Rosji Radzieckiej, czyli późniejszym ZSRR, jak i w Polsce.

W 1995 roku Żydowski Instytut Historyczny zorganizował prelekcję prof. Andrzeja Paczkowskiego, który przedstawił statystyki udziału osób narodowości żydowskiej w komunistycznych organach bezpieczeństwa w latach 1944-1956. Według nich na 449 osób pracujących w centrali resortu bezpieczeństwa na stanowiskach od naczelnika wydziału wzwyż było 131 Żydów czyli 29%. Ponad 94% z nich deklarowało wcześniejszą przynależność do przedwojennych organizacji komunistycznych takich jak KPP. Ze sporządzonego przez władze KPP raportu o stanie organizacyjnym w roku 1936 wynika że w aktywie centralnym partii było w owym okresie 53% Żydów, w aparacie wydawniczym 75%, w Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom 90%, a w aparacie technicznym Sekretariatu KPP - 100% Żydów. Podobne proporcje panowały w strukturach terenowych KPP.

Bibliografia

Na rynku wydawniczym znajduje się wiele jawnie antysemickich paszkwili na temat "żydokomuny". Do nielicznych publikacji o wartości naukowej na ten kontrowersyjny temat należą:

Inne artykuły: Artykuł Leszka Zebrowskiego wydrukowany w Gazecie Polskiej na temat konferencji zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny 12 kwietnia 1995 roku. [1]