Agitacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lew Trocki agitujący przed żołnierzami Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej

Agitacja – działalność prowadząca do zjednania sprawy, idei, poglądów; propagowanie haseł albo ideologii.

Jako forma propagandy ma służyć osiągnięciu doraźnego, konkretnego celu. Sposobami prowadzenia agitacji są: reklamy, ulotki, słowa, plakaty i przemówienia wiecowe (najstarsza forma).

W Polsce prowadzona (i prawnie dozwolona) jest m.in. agitacja związkowa na terenie zakładów pracy, co zagwarantowane jest w Konstytucji jako wolność zrzeszania się pracowników[1].

Zakaz agitacji[edytuj | edytuj kod]

W wielu krajach istnieje ustawodawstwo zabraniające agitacji politycznej ze względu na określone warunki, np. w niektórych miejscach. W Polsce agitacja polityczna jest zabroniona na terenie szkół, gdyż zgodnie z art. 86 ustawy o systemie oświaty w szkole mogą "działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacenie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki"[2]. Zgodnie z kodeksem wyborczym agitacja wyborcza jest zabroniona również na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów[3] (art. 108[4]). Złamanie tego zakazu stanowi wykroczenie zagrożone grzywną[5].

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie tzw. ciszy wyborczej, uznawane może być również m.in. udostępnianie profili polityków na portalach społecznościowych, czy też klikanie znaczników typu "Lubię to" pod ich postami internetowymi[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dopuszczalna agitacja związkowa w zakładzie pracy - Kadry - rp.pl [online] [dostęp 2017-04-14].
  2. Grupa Wirtualna Polska, Agitacja polityczna w szkole jest zabroniona, „wiadomosci.wp.pl”, 21 czerwca 2005 [dostęp 2017-04-14] (pol.).
  3. Agitacja w miejskim urzędzie. Marcin Gugulski: Czy burmistrzowie złamali prawo?, „Informacje, publicystyka, wiadomości, opinie | niezalezna.pl” [dostęp 2017-04-14] (pol.).
  4. agitacja wyborcza – ZAPYTAJ PRAWNIKA [online], www.zapytajprawnika.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
  5. Art. 494 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1277).
  6. Cisza wyborcza aż dzwoni na Facebooku. Lajkowanie kandydatów jest agitacją! [online] [dostęp 2017-04-14] (pol.).