Ópusztaszer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ópusztaszer - miejscowość i gmina w środkowych Węgrzech położona w dolinie Cisy na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, w komitacie Csongrád. Gmina liczy 2 295 mieszkańców (styczeń 2011) i zajmuje obszar 59,5 km².

Historia[edytuj]

Historyczne miejsce zatwierdzenia pierwszych węgierskich praw zwyczajowych przez księcia Arpada i pozostałych przywódców. Miejscowość wymieniana na piśmie w roku 1233, prawa miejskie od XV wieku, zniszczona w czasie najazdów tureckich.

Współczesność[edytuj]

W roku 1945 w Opusztaszer uroczyście ogłoszono reformę rolną, zadekretowaną przez koalicyjny rząd Węgier (z udziałem komunistów i innych partii lewicowych).

Zabytki[edytuj]

W roku 1971 założono w Opusztaszer skansen historyczny, w którym następnie umieszczono panoramę przedstawiającą zajęcie Wielkiej Równiny Węgierskiej przez Węgrów pod wodzą Arpada. Panoramę namalował zespół malarzy węgierskich pod kierownictwem Arpada Fesztyego dla uczczenia tysiąclecia Węgier przypadającego w roku 1896. Do roku 1945 panorama była eksponowana w Budapeszcie. Uszkodzoną podczas działań wojennych panoramę konserwowali polscy specjaliści.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]