Árpád Feszty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Arpada Fesztego

Árpád Feszty (ur. 24 grudnia 1856 - zm. 1 czerwca 1914) - węgierski malarz.

Arpad urodził się w 1856 roku Ógyalla (obecna Słowacja) jako dziecko niemieckich osadników.

W 1874 roku wyjechał do Monachium gdzie ukończył Akademie Sztuk Pięknych. W 1881 roku rozpoczął studia na akademii wiedeńskie gdzie rozpoczął malować obrazy przedstawiające sceny związane z węgierską historią oraz religią.

W 1882 roku wrócił na Węgry gdzie stowrzył dwa słynne dzieła którymi była "Golgota" oraz "Wypadek w Kamieniołomie" (węg. Bányaszerencsétlenség). W 1896 roku wraz z takimi artystami jak László Mednyánszky oraz Jenő Barcsay stworzył obraz na cześć 1000 lecia założenia państwa węgierskiego. Dzieło to znacznie ucierpiało wskutek działań zbrojnych podczas II wojny światowej. Po wojnie nie przywiązano starań aby dokonać prac renowacyjnych. Dopiero w 1995 roku obraz został odnowiony a następnie wystawiony w Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie.

W 1899 roku wyjechał do Włoch gdzie zamieszkał we Florencji. W 1902 roku wrócił do kraju gdzie malował niewielkie obrazy głównie ze względu na postępującą chorobę oraz kłopoty finansowe.

Ciekawostką jest fakt że córka Arpada, Maria również została malarką portretów historycznych a bracia Adolf oraz Gyula byli znanymi węgierskimi architektami.

Árpád Feszty zmarł w 1914 roku w chorwackim miasteczku, Lovran w wieku 58 lat.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]