Przejdź do zawartości

Øllebrød

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Øllebrød podane z bitą śmietaną i tartą skórką pomarańczy
Tradycyjne składniki øllebrød.

Øllebrød – tradycyjna potrawa kuchni duńskiej. Jej głównym składnikiem jest czerstwy rugbrød (rodzaj ciemnego żytniego pieczywa), rozgotowany w piwie słodowym, ciemnym, słodkim.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na potrawę przypisuje się mnichom. Żyjąc skromnie, do przyrządzania posiłków wykorzystywano wszystko, co było dostępne, piwo i czarny chleb były zaś podstawowymi surowcami dostępnymi w klasztorach[a]. Początkowo potrawę przyrządzano z czerstwego chleba. Ze względu na ubóstwo nie pozwalano, by marnowały się resztki pożywienia. Obecnie dopuszczalna jest każda forma chleba ciemnego.

Współczesne sposoby podawania[edytuj | edytuj kod]

Øllebrød serwowane jest głównie na śniadanie, jednakże jadane jest również o innych porach dnia[1]. Jest potrawą sycącą i rozgrzewającą. Może być podawane z dodatkiem cukru, cynamonu, laski wanilii, skórki pomarańczy lub cytryny, mleka, doprawione lub udekorowane śmietaną, bitą śmietaną lub utartym żółtkiem jajka. Współczesne wariacje dopuszczają stosowanie różnych rodzajów chleba i piwa[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia potrawy przedstawiona była w 434 odcinku programu telewizyjnego Galileo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Øllebrød med Æggesnaps – Rye Porridge with Creamed Egg topping. [w:] My Danish Kitchen Scandinavian recipes made in America [on-line]. [dostęp 2014-12-26]. (ang.).
  2. Recipes wikia:Øllebrød. [dostęp 2014-12-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]