Cynamon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laseczki cynamonu

Cynamonprzyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca.

Występuje w dwóch postaciach: starty na proszek lub w niewielkich kawałkach zwiniętych w rulonik. Cynamon ma kolor rdzawy, a dzięki zawartości olejku cynamonowego charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

 • Cynamon korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, działa antyseptycznie i grzybobójczo. Używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki. Cynamon zawiera pewną ilość kumaryny, substancji podejrzewanej o toksyczny wpływ na nerki i wątrobę człowieka, przy nadmiernym spożyciu[1].
 • Olejek cynamonowy ma działanie antyseptyczne.
 • Proszek cynamonu jest jednym z najlepszych źródeł tanin[2].

Rodzaje cynamonu[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj cynamonowiec obejmuje około 250 gatunków drzew i dużych krzewów, uprawianych w całej strefie klimatu subtropikalnego. Najbardziej znani przedstawiciele rodzaju to cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum) i cynamonowiec wonny, inaczej kasja (C. cassia). Najbardziej ceniony cynamon otrzymuje się z cynamonowca cejlońskiego[potrzebny przypis]. Te otrzymywane z innych gatunków, w szczególności z cynamonowca wonnego, są rzadko importowane do Europy i mają znaczenie tylko dla kuchni regionalnej. Czasami w postaci „cynamonu” opisywane są produkty z roślin innego rodzaju („cynamon z Batawii”, ze strączyńca i „cynamon biały” z korzybiela).

Porównanie cynamonu cejlońskiego i wonnego (kasja);
Z lewej cynamon cejloński, z prawej cynamon wonny

Często dochodzi do fałszowania cynamonu cejlońskiego i sprzedaży niedoinformowanemu konsumentowi gorszego cynamonu kasja, zamiast cynamonu z Cejlonu. Występuje kilka cech, mogących pomóc rozróżnić oba gatunki cynamonu[3]:

 • wygląd laski: cynamon kasja jest skręcony w pojedyncze i gładkie laski, a cynamon cejloński zwija się po obu stronach kory, tworząc „dwururkę”, w przekroju przypominającą cygaro (laska jakby złożona z cienkich listeczków);
 • kolor zmielonej kory: cynamon kasja ma ciemny kolor, podbarwiony na rdzawo lub czerwono, a cynamon cejloński ma barwę jasną, żółtobrązową;
 • smak przyprawy: cynamon kasja ma nieprzyjemny, piekący i cierpki smak, a cynamon cejloński ma delikatny, słodkawo-korzenny smak, lekko piekący, z możliwą lekko cytrusową nutą;
 • mielenie laski: cynamon kasja miele się bardzo ciężko, ponieważ ma grube i twarde laski, natomiast cynamon cejloński miele się szybko i łatwo, ponieważ jego laski są kruche.

Innym sposobem jest test jodyny. Sproszkowany cynamon poddaje się działaniu roztworu jodyny. Jeśli jest to cynamon chiński, mieszanina powinna zabarwić się na głęboki niebieski kolor, natomiast jeśli jest to cynamon cejloński, reakcja powinna być znikoma[4][5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cynamon znany jest od czasów starożytnych i był używany w Starożytnym Egipcie w procesie mumifikacji. Wzmianki o nim można znaleźć w Piśmie Świętym, w dziełach Herodota, lekarzy arabsko-muzułmańskich i autorów epoki klasycznej.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Sri Lanka jest głównym producentem cynamonu właściwego, podczas gdy kasja jest produkowana głównie w Chinach i Indonezji.

Produkcja cynamonu na świecie w roku 2003
Dane zaczerpnięte z FAOSTAT (FAO[6])
Państwo Produkcja (w tonach) % produkcji światowej
Chiny 47 000 44%
Indonezja 39 000 37%
Sri Lanka 12 200 11%
Wietnam 6000 6%
Madagaskar 1500 1%
Seszele 230 0%
Timor Wschodni 75 0%
Dominika 55 0%
Grenada 50 0%
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 30 0%
Total 106 140 100%

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Katarzyna Ziaja: Szkodliwy cynamon. 2011-01-27. [dostęp 2014-05-20]. (pol.).
 2. Liwei Gu, Mark A. Kelm, John F. Hammerstone, Gary Beecher i inni. Concentrations of Proanthocyanidins in Common Foods and Estimations of Normal Consumption. „The Journal of Nutrition”. 134 (3), s. 613–617, March 1, 2004. American Society for Nutrition. ISSN 1541-6100. (ang.). 
 3. Prawdziwy cynamon jak odróżnić. [dostęp 2015-03-03]. (pol.).
 4. M. Grieve: A Modern Herbal – Cassia (Cinnamon). [dostęp 2015-03-02].
 5. Jonathan Pereira (1854): The Elements of materia medica and therapeutics, Volume 2. [dostęp 2015-03-02]. (ang.).
 6. Faostat, faostat.fao.org [dostęp 2017-11-22].