Černý vrch (Góry Izerskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Černý vrch
Ilustracja
Čertův kámen na wierzchołku Černého vrchu
Państwo  Czechy
Położenie Kořenov
Pasmo Góry Izerskie,
Vlašský Hřeben
Wysokość 1026 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Černý vrch
Černý vrch
Ziemia50°49′50″N 15°17′55″E/50,830556 15,298611

Černý vrch (niem. Iser Schwarzer Berg) – wzniesienie o wysokości 1026 m n.p.m., w północnych Czechach, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w obrębie Walońskiego Grzbietu, na północny zachód od czeskiej osady Izerka[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Černý vrch jest najwyższym wzniesieniem Walońskiego Grzbietu, leżącym w jego północno-zachodniej części. Grzbiet ten ciągnie się ku południowemu wschodowi. Cały masyw porośnięty jest lasem świerkowym[1].

Wody[edytuj | edytuj kod]

Przez Černý vrch przebiega Europejski Dział Wodny, oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Północnego. Zachodnie zbocza odwadnia Smědá, dopływ Nysy Łużyckiej, a pozostałe - dopływy Izery: Jizerka i Černá Desná[1].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Cały masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu wierzchołka nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Zboczami biegną drogi leśne, częściowo o utwardzonej nawierzchni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jizerské hory a Frýdlantsko. Soubor turistických map 1:50 000. Klub českých turistů, Praha, 1 výdání, 1994, aktualizovaný dotisk 1997